Зовнішньоекономічна діяльність
5


Формами ЗЕЗ є:

-     зовнішня торгівля;

-     спільне (міжнародне) підприємство і надання послуг;

-     інші форми міжнародного співробітництва.

1.2. Зовнішньоекономічна діяльність.

Згідно Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) визначається як “діяльність суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами”.

Іншими словами, ЗЕД – це сукупність, виробничо-господарських, організаційно-економічних і комерційних функцій фірм і підприємств. ЗЕД також являє собою процес реалізації ЗЕЗ, включаючи основні форми ЗЕЗ.

Предметом вивчення ЗЕД є сучасне світове господарство (світова економіка), міжнародні економічні відносини в їх складному і суперечливому взаємозв’язку і взаємодії, а також конкретні форми, методи і засоби сучасного міжнародного бізнесу.

Об’єктом вивчення ЗЕД є міжнародні комерційні операції в усій сукупності їх видів, що спрямовані на отримання прибутку, а також операції, які забезпечують міжнародний товарооборот.

Основними напрямами ЗЕД є:

§ зовнішня торгівля;

§ техніко-економічне співробітництво;

§ науково-технічне співробітництво.

Зовнішня торгівля являє собою обмін товарами у матеріально-речовинній формі і послугами, які зв’язані зі здійсненням товарообороту. До них відносяться наступні операції:

–    з міжнародних перевезень вантажів;

–    митні;

–    зі страхування;

–    з міжнародних розрахунків;

–    транспортно-експедиторські;

–    зі зберігання.

Техніко-економічне співробітництво включає сприяння у сфері промислового і цивільного будівництва і надання послуг інженерно-технічного характеру.

ЗЕД у сфері науково-технічного співробітництва являє собою обмін досягненнями науки і техніки і спільне виконання науково-технічних робіт.

Взаємозв’язок між поняттями ЗЕЗ і ЗЕД доцільно розглядати з точки зору управлінського аспекту. В управлінському аспекті поняття ЗЕЗ ширше, ніж ЗЕД, оскільки характеризує макроекономічний рівень, тоді, як ЗЕД відноситься до рівня фірм і підприємств, тобто до мікроекономічного рівня.