Зовнішньоекономічна діяльність
58


У практиці торгівлі частіше за все зустрічається форма типового контракту, яка складається з двох частин: узгодженої частини і уніфікованої частини, або загальних умов, які залишаються незмінними у кожному окремому випадку.

Типові контракти розробляються союзами підприємців: об’єднаннями, асоціаціями, федераціями тощо; комітетами товарних бірж; торгівельними палатами; Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК).

Розповсюдження типових контрактів є результатом намагання до уніфікації умов міжнародної торгівлі і обумовлене певними перевагами, які дає їх використання.

11.3. Зміст ККП.

Структура ККП складається з наступних статей

І. Преамбула. Включає:

1.  Назва ККП.

2.  Реєстраційний номер ККП.

3.  Місце та дата укладання ККП.

4.  Визначення сторін, що домовляються, в тексті ККП, в тому числі:

–   повна юридична назва сторін;

–   місце знаходження сторін;

–   найменування сторін в тексті контракту (Продавець, Покупець).

ІІ. Предмет контракту. Включає:

1.  Найменування предмету зовнішньоекономічної операції.

2.  Загальна характеристика предмету контракту.

3.  Кількісні та якісні параметри предмету контракту. До цього пункту також надаються специфікації.

ІІІ. Базові умови поставок товару.

Базові умови поставок товару передбачають вибір партнерами однієї з умов поставок товарів, що зафіксовані у міжнародних однієї з умов поставок товарів, що зафіксовані у міжнародних правилах по інтерпретації торгових термінів Інкотермс (“International Commercial Terms”), розроблені Міжнародною Торгівельною Палатою (МТП) у 1936 році.

Суть Інкотермс полягає у визначенні можливих умов поставок товарів від експортера до імпортера. Всі умови Інкотермс згруповані у 13 пунктів. Останній їх уточнений зміст зафіксовано МТП в Інкотермс 2000.

Всі умови Інкотермс поділяється на 4 групи:

Перша група – “Відправлення”.

1. EXW (Ex–works) /франко–підприємство/ означає, що продавець виконав свої зобов’язання по поставці товару тоді, коли він надав у розпорядження покупця безпосередньо на своїй території (завод, фабрика, склад) (див. рис. 11.1.). Витрати по поставці товару несе покупець.

 

Рис. 11.1. Поставка товару за умов EXW (франко–підприємство)

Т – товар;