Біржова справа
1


1. ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ

1.1 Пояснювальна записка

    Курс “Біржова справа” є спеціальною дисципліною при підготовці фахівців з економіки. Дана дисципліна дає змогу майбутнім спеціалістам оволодіти механізмом біржової торгівлі, як однією із сучасних форм матеріально-технічного забезпечення підприємств, в умовах ринкової економіки. Біржі, як складовий елемент ринково інфраструктури, сприяють швидкому і організованому переходу від централізованої системи розподілу факторів і результатів виробництва до їх відносно вільного обміну на національному і міжнародних ринках.

    Організація біржової торгівлі є об'єктивним етапом розвитку національної і світової торгівлі. Водночас для становлення такої торгівлі необхідні певні передумови.

    По-перше, функціонування бірж неможливе, якщо нема вільного ринку, не функціонують базари, оптові ринки і ярмарки, виробник не розпоряджається своєю продукцією, заборонена торгово-посередницька діяльність і нема великих торгових фірм, як потенційних клієнтів біржі.

    По-друге, біржова торгівля є ефективною лише за умов конкуренції між продавцями і покупцями. Вона приречена на невдачу, якщо на біржу вийдуть державні монополісти, які ще існують в даний час на теренах України і СНД і володіють всім, або майже всім товаром. Тому демонополізація внутрішньої, і зовнішньої торгівлі є необхідною передумовою розвитку бірж.

    По-третє, біржова торгівля, можлива тільки за умови обмеженого втручання в її діяльність держави. Система держзамовлення, що існувала в СРСР, зовсім виключала біржову торгівлю. Встановлення завдання виробникам на реалізацію практично всієї товарної продукції державі, директивне встановлення закупівельних цін, які у багатьох випадках не відповідали ринковим цінам, узгодженими з попитом і пропозицією, державний розподіл продукції і її продаж споживачам часто за надуманими цінами, повна економічна дезорієнтація виробників і споживачів унеможливлювали біржову торгівлю.

    І лише відміна директивного планування створила необхідне середовище для становлення і розвитку біржової торгівлі, як в Україні, так і на післярадянському просторі вцілому.

    В результаті вивчення даної дисципліни студент повинен знати: сутність і призначення товарних і фондових бірж, їх історичний розвиток; структуру біржі, механізм її функціонування; нормативні документи, що регламентують роботу біржі; порядок проведення біржових торгів; порядок реєстрації і оформлення біржових угод: правила і способи котирування цін на товари; типові контракти, що укладаються на біржі, їх відмінності.

    Повинен вміти: зареєструвати підприємство (фірму) на біржі; здійснити купівлю брокерського місця; працювати на біржі на посаді біржового брокера, або його помічника; заключати і оформляти біржові угоди; вести претензійну роботу; вміти цивілізовано розривати невигідні угоди з уникненням (зменшенням) санкцій; здійснювати опціонну торгівлю.