Проектування баз даних
40


Одномоментні обмеження, тобто ті, які перевіряють одразу, — це ті об­меження, відкласти які неможливо. Наприклад, сума видатків грошових кош­тів з розрахункового рахунку не повинна перевищувати залишку на рахунку.

Відкладені обмеження — це такі, які не обов'язково перевіряти під час виконання кожної операції, а можна виконати після певної послідовності операцій. До таких обмежень можна віднести перевірку на збалансованість бухгалтерських рахунків після певної кількості виконаних бухгалтерських проводок.

Розглянуті поняття цілісності належать до бази даних, але не менш ва­жливим є поняття цілісності, які стосуються банку даних у цілому. Забезпе­чення цілісності банку даних у цілому — це підтримування в узгодженому стані всіх взаємопов'язаних компонентів: файлів бази даних, програмних файлів, звітів і форм вводу-виводу. Усю інформацію, що зберігається в ба­нку даних, потрібно підтримувати в узгодженому стані. Якщо, наприклад, у певного файла вилучено поле, яке вміщує певний звіт чи форму, то це при­зведе до помилок у роботі системи. Тому при внесенні змін у файл бази да­них необхідно паралельно вносити відповідні зміни в програми, звіти та форми, які використовують інформацію цього файла.

Деякі СУБД мають спеціальний механізм відстежування узгодженості різних інформаційних компонентів банку даних. Для того щоб відстежити взаємозв'язок між різними компонентами, можна скористатися словниками даних.

Встановлення обмежень цілісності та методи їх контролю є дуже важ­ливими для забезпечення ефективного функціонування банків даних. Тому ці обмеження треба виявляти під час вивчення предметної області на зов­нішньому рівні й фіксувати в результатах інфологічного проектування.

Різні СУБД мають різні засоби перевірки обмежень цілісності даних. У деяких СУБД при описуванні даних можна задавати діапазон, заборону на порожнє значення поля, створювати маски для введення і т. ін. У деяких системах можна визначати первинні та вторинні ключі, задавати схему зв'язку реляційних відношень та ознаки збереження посилкової цілісності, каскадного заповнення та вилучення даних.

Тому при проектуванні технології створення та ведення бази даних не­обхідно детально вивчити ті можливості, які надає СУБД з точки зору забе­зпечення цілісності. Якщо СУБД автоматично не підтримує якихось із нео­бхідних обмежень, то їх виконання повинно контролюватись спеціально написаними для цього програмами або у виняткових ситуаціях адміністра­тором.

5.2. ОПЕРАЦІЇ ЗАВАНТАЖУВАННЯ І КОНВЕРТАЦІЇ

Основною операцією технологічного процесу створення БД е операція початкового завантажування файлів бази даних відповідною інформацією. Цю операцію виконують для файлів, які вміщують умовно-постійну та опера­тивну інформацію. Необхідно пам'ятати, що, плануючи процедури заванта­жування даних у базу даних, слід спочатку завантажити файли, які вміщують умовно-постійну інформацію, а потім уводити інформацію в оперативні фай­ли. Така послідовність виконання процедур завантажування пов'язана з тим, що при внесенні даних до оперативних файлів використовують дані з файлів умовно-постійної інформації. Так, при завантажуванні інформації про надхо­дження певного товару від замовника код товару не буде проставлений в до­кументах замовника, його можна буде взяти з файла-довідника товарів.

Процедури завантажування файлів умовно-постійної інформації вико­нує адміністратор, а файлів оперативної інформації— користувач.

Завантажування файлів — це складний технологічний процес, при про­ектуванні якого необхідно враховувати: структуру і методи підготовки файлів; алгоритм завантажування; методи контролю інформації; міру на­дійності й методи збереження цілісності БД.

Перш ніж виконувати завантажування, необхідно створити відповідні структури файлів БД. Сучасні СУБД надають зручні засоби створення структур файлів. Тому при створенні структур доцільно використовувати стандартні засоби СУБД. Що стосується операції завантажування, то вико­ристання стандартних засобів, які надаються для цього сучасними СУБД, не завжди доцільне. Це пов'язано з кількома причинами:

по-перше, не завжди є однозначна відповідність між структурою докумен­та, з якого формується файл завантажування, і структурою файла бази даних;

по-друге, ті засоби контролю достовірності введеної інформації, що на­даються СУБД (візуальний та контроль за типом і форматом) не завжди ві­дповідають усім вимогам, які висуваються до контролю за надійністю та достовірністю введеної інформації. Особливо це стосується систем, що ек­сплуатуються промислове, зі значними обсягами інформації та підвище­ними вимогами з точки зору контролю за введеною інформацією;

третя причина, яка робить небажаним використання стандартних засо­бів СУБД при завантажуванні файлів БД, — це необхідність відповідної пі­дготовки користувачів для роботи з цими засобами.

Програмні засоби завантажування деяких СУБД дозволяють з одного файла завантажування формувати кілька файлів БД і, навпаки, формувати один файл з кількох файлів завантажування. Розглядаючи технологію ство­рення БД на ПЕОМ з використанням засобів СУБД сім'ї dBASE, необхідно зазначити, що ці системи не можуть повною мірою задовольнити користу­вачів з точки зору забезпечення повного контролю введеної інформації; ін­терфейс, який вони надають для реалізації функцій завантажування, потре­бує спеціальної відповідної підготовки користувачів.

Тому для забезпечення більшої надійності та достовірності введеної ін­формації необхідна розробка спеціальних програмних засобів завантажуван­ня інформації у файли БД. Ці програми повинні вміщувати