Проектування баз даних
9


системи. Фізичні па­раметри БД можна змінювати в процесі її експлуатації з метою підвищення ефективності функціонування системи. Зміна фізичних параметрів не зумовлює необхідності зміни інфологічної та дата-логічної моделей.

Схему взаємозв'язку рівнів подання даних у БД зображено на рис. 1.4. Згідно з цими рівнями проектується БД. Проектування БД— це складний і трудомісткий процес, який потребує залучення багатьом висококвалі­фікованих спеціалістів. Від того, наскільки кваліфіковано спроектована БД, залежать продуктивність інформаційної системи і повнота  забезпечення функціональних потреб користувачів і прикладних програм. Невдало спро­ектована БД може ускладнити процес розробки прикладного програмного забезпечення, зумовити необхідність використання складнішої логіки, що, в свою чергу, збільшить час реакції системи, а надалі може призвести до необхідності перепроектування логічної моделі БД. Реструктуризація чи внесення змін до логічної моделі БД є дуже небажаним процесом, оскільки це спричинює необхідність модифікації чи навіть перепрограмування окре­мих задач.

Рис. 1.4. Схема взаємозв'язку рівнів подання даних у БД

Усі роботи, які виконуються на кожному етапі проектування, повинні інтегруватись із словником даних. Схему взаємозв'язку етапів проектуван­ня БД із словником даних зображено на рис. 1.5. Кожний етап проектуван­ня розглядається як певна послідовність ітеративних процедур, в результаті яких формується певна модель БД.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

1. Поняття автоматизованого банку даних та його переваги.

2. Структура АБД і характеристика основних його компонентів.

3. СУБД та його функції.

4. Мовні засоби АБД та їх призначення.

5. Функції адміністратора бази даних.

6. За якими ознаками можна класифікувати АБД?

7. Етапи проектування бази даних.

8. Взаємозв'язки рівнів подання даних у базі даних.

9. Що таке словник даних? Яка його роль у створенні АБД?