Аналіз застосовуваних методів, показників та способів встановлення ціни на товари та послуги підприємства (ТДВ «Житомирські Ласощі»)
1

Вступ

 

Актуальність теми. У будь-якій соціально-економічній системі і на усіх рівнях господарюван­ня економічна ефективність виробництва була й лишається основним чинни­ком його нормального функціонування і головним джерелом зростання спожи­вання і вирішення соціальних завдань.

Дія економічних законів як тенденція зобов'язує старанно й об'єктивно дос­ліджувати чинники, що впливають на прогресивний закономірний вияв тенден­цій закону і перешкоджають їхньому вияву в рамках соціально-економічного розвитку суспільства.

Соціально-економічні потреби населення виступають передумовою усяко­го, відтворювального процесу і є його кінцевим результатом. Проте, як і в реа­лізації будь-якої соціально-економічної закономірності, зазначена закономір­ність виявляється як тенденція, що ускладнюється непередбаченими випадками. Порушення в реалізації закономірностей розвитку потреб населення веде до де­формацій у сфері особистого споживання, а через них — в усіх фазах відтворю­вального процесу.

Неабияку роль у побудові нових економічних і соціальних відносин у державі відіграє управління ціноутворенням, створення оптимального співвідно­шення державного регулювання цін із дією ринкового механізму.

Проте відсутність єдиної, обгрунтованої концепції переходу до ринкової економіки в Україні призвело до того, що відбулося різке підвищення усіх цін, подальше розшарування суспільства, зниження прибутків і споживання біль­шості населення, зростання бюджетного дефіциту й інфляції, різке падіння ви­робництва.

Недостатня орієнтація на використання вироблених світовою практикою форм і методів управління економікою, докорінна перебудова системи ціноутворення та інших економічних регуляторів без проведення послідовних і підготовчих заходів призвели нині до ослаблення регулювального впливу ціни.