Соціальний супровід сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах
1

ВСТУП

 

Актуальність теми дослідження. У сучасному кризовому стані саме сім’я опинилася в найбільш несприятливих умовах: безробіття, підвищення цін, економічна нестабільність, що негативно вплинули в першу чергу на сімейні відносини. Сьогодні сім’я характеризується нестабільністю, конфліктністю, більшість таких сімей потребує соціального захисту і допомоги, які тією чи іншою мірою надаються державними та громадськими організаціями, соціальними працівниками та соціальними педагогами. Ця допомога ґрунтується на відповідній нормативно-правовій базі.

Тривожним сигналом для українського суспільства є те, що значна частина сімей потребує соціально-психологічної допомоги через проблеми, які виникають між членами сім’ї, так і між сім’єю та її зовнішнім оточенням. Зростання кількості сімей у складних життєвих обставинах обумовлено збільшенням числа малозабезпечених сімей, міграцією утому числі за межі держави, погіршення стану здоров’я населення, зміною традиційних ролей в сім’ї, особливо жінок, зростанням кількості розлучень, неповних сімей, насилля в сім’ї тощо. Оскільки сімю визнано у міжнародному співтоваристві найкращою умовою виживання, захисту і розвитку дітей, основним осередком суспільства, природним середовищем для людини, то саме від неї залежить, яким буде наше майбутнє.

Основні законодавчі акти, що регулюють роботу з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, охоплюють Цивільний та Сімейний кодекс України, закон України: «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про соціальні послуги», «Про органи та служби у справах неповнолітніх», «Про державні соціальні