Документознавство як наукова дисципліна
1

ЗМІСТ

 

 

Вступ.......................................................................................2

1.Документознавство як наукова дисципліна..........................................................2

2. Розвиток документознавства у 60-80 рр. ХХ ст........................................................4

3. Стан та перспективи документознавства на сучасному етапі.............................................4

4. Джерела в документознавстві....................................................................5

5. Місце документоведення в системі наук............................................................6

Висновки....................................................................................8

                                                                                  Вступ

Становлення документознавства як самостійного напрямку наукової діяльності відбувалося на початку ХХ століття. Його засновником став відомий бельгійський вчений Поль Отле. Він запропонував назвати нову науку, що вивчатиме документаційну діяльність бібліологією або документологією. Предметом нової науки стали процеси, пов`язані з пошуком, збирання, систематизацією і поданням в користуванні різних видів документів. 

   Необхідність у складанні документів виникла одночасно з появою писемності. Існує думка, що саме потреба у складанні різних документів і викликала появу писемності, як засіб збереження різного виду інформації (торгівельних, державних угод тощо).              

Поняття „документ” є центральним, фундаментальним в документознавстві. Поняття „документ” існує дуже давно і з точки зору гносеології нараховує вже  кілька століть. Існує дуже багато визначень даного поняття. Слово „документ”  (від лат. Documentum – взірець, доказ, свідоцтво) походить від дієслова „docere” – вчити, навчати. Поняття документу широко використовується в різних сферах суспільної діяльності. Систематизація, узагальнення різних значень, що включає поняття „документ”, класифікація його різних видів, стандартизація і уніфікація всіх процесів, що пов`язані з документуванням, вдосконалення методів та способів документування – ось далеко не повний перелік завдань теоретичного і практичного документознавства на сучасному етапі.

1.Документознавство як наукова дисципліна

Існує багато тлумачень поняття документознавства і жодне з них не є загальновизнаним. Це є закономірним, оскільки документознавство – термін багатоаспектний, структурно-розгалужений, такий що стосується різних боків документа та документно-комунікційної діяльності – явищ не менш складних та багатопланових. Таким чином цей термін слабко піддається однозначному тлумаченню, тим більш короткому визначенню.

Документознавство – наука про документ та документно-комунікаційну діяльність. Це наукова дисципліна, що вивчає закономірності створення та функціонування документів, що виробляє принципи побудови документно-комунікаційних систем методів їх діяльності.

Документознавство досліджує документ як джерело інформації та засіб соціальної комунікації.  Це комплексна наука про документ та документно-комунікаційну діяльність, що вивчає в історичному, сучасному та прогностичному планах процеси створення, розповсюдження та використання документних джерел в суспільстві.

Формування документознавства як наукової дисципліни передбачає визначення основних її складових: об`єкта, предмета, методів, понятійного апарату – в їх єдності та цілісності тобто як системної наукової дисципліни. Об`єктом документознавства є комплексне вивчення документа як системного об`єкта, спеціально створеного для зберігання та розповсюдження (передачі) інформації в просторі і часі.

Предмет документознавства – є створення наукового знання про документ в його єдності матеріальної та інформаційної складових, про закономірності його створення та функціонування в суспільстві.