Урожайність зернових культур
5

Розрізняють такі показники урожаю: видовий урожай, урожай на пні перед початком своєчасного збирання, фактичний і чистий збори.

Видовий урожай – це очікувані розміри валового збору, виходячи зі стану посівів на певних фазах вегетації рослин. По суті, це ще не урожай (продукції ще немає), а тільки оцінка стану посівів у припущенні, що умови вирощування культури будуть нормальними, середніми.

Урожай на пні перед початком своєчасного збирання – це фактично вирощений, але ще не зібраний урожай. Біологічний процес формування врожаю вже завершений, але не повністю закінчений економічний процес виробництва (врожай ще треба збирати).

Фактичний (амбарний) урожай – це отриманий (зібраний) і оприбуткований урожай. Повністю завершені біологічний та економічний процеси вирощування сільськогосподарських культур.

Чистий збір – це величина урожаю після доробки за мінусом насіння на всю засіяну площу даної культури. Це заново вирощена на протязі року продукція. Показник чистого збору розраховується тільки для культур, продукція яких безпосередньо може бути використана на насіння (зернові, зернобобові, соняшник, картопля та ін.). Чистий збір більш правильно характеризує продуктивність сільськогосподарських культур, оскільки по окремих культурах має місце осінньо – зимова і весняна загибель посівів, що зумовлює втрату відповідної кількості насіння.

Фактичний урожай може бути виражений в різній масі: початково-оприбуткованій, після доробки і в перерахунку на стандартні показники якості продукції.