Урожайність зернових культур
8

За цими даними в ході збирання урожаю органи державної статистики можуть проводити попередні розрахунки очікуваного урожаю і урожайності сільськогосподарських культур, враховуючи стан погоди поточного року та її довгострокові прогнози на основі бюлетенів гідрометеорологічних станцій.

Наприкінці сезону збирання урожаю станом на 1 грудня статистичні органи визначають розміри очікуваного урожаю за всіма категоріями сільськогосподарських підприємств. Сільськогосподарські підприємства, які вирощують сільськогосподарські культури, складають річний «Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур» (форма № 29-сг). У цьому звіті у розрізі окремих сільськогосподарських культур та їх груп (зернові, технічні, картопля та овоче-баштанні, кормові) наводяться відомості про уточнену посівну площу, загальну площу збиран­ня, фактичний валовий збір у початково-оприбуткованій масі й у масі після доробки. Окремо наводяться дані про валовий збір з повторних і міжрядних посівів та їх площу. В окремих розділах звіту є дані про розміри продукції (валового збору), одержаної з сіножатей і культурних пасовищ, садів, ягідників, виноградни­ків, овочів закритого ґрунту.

Відомості про фактори урожайності (сортові посіви і добрива) наводяться в спеціальних звітах за формами № 5-сг «Звіт про сортові посіви» і № 9-б-сг «Звіт про внесення мінеральних, органічних добрив, гіпсування та вапнування ґрунтів».

Джерелами остаточних відомостей про урожай і урожайність сільськогосподарських культур є річні звіти сільськогосподарських підприємств, в яких у розрізі окремих культур та їх груп наводяться дані про фактично зібрану площу, валовий збір і середній збір з 1 га в центнерах.