Метод аналізу ієрархій
7

Як вже було зазначено вище, при визначенні однієї переваги ми автоматично отримуємо і оціночне означення програшу однієї альтернативи іншій.

1.4  Порівнева обробка матриць

Після виставлення оцінок експертна частина роботи з методом припиняється і починає працювати аналітична частина. Тут усі оцінки приводяться до одного, нормованого вигляду. Зробити це можна за допомогою підведення суми значень для конкретного рядку таблиці та визначення його вагового коефіцієнту, виділеного із загальної суми по усій таблиці. Нормований вектор значень вираховується за допомогою формули . Вже на основі отриманих нормованих даних можна переходити до вираховування значень на рівні на порядок вище, ніж поточний.

Після вирахування результату по матриці маємо знайти їх узгодженість. Міра узгодженості для кожної матриці приблизно обчислюється наступним способом: підсумовується кожен стовпець матриці думок, і сума першого стовпця умножається на величину першої компоненти нормалізованого вектора пріоритетів, сума другого стовпця – на другу компоненту і так далі Отримані числа підсумовуються і виходить величина .

Узгодженість всієї ієрархії можна знайти, перемножуючи кожен індекс узгодженості на пріоритет відповідного критерію і підсумовуючи отримані числа. Потім результат ділиться на вираження такого ж типа, але з випадковим індексом узгодженості, відповідним розмірам кожної зваженої пріоритетами матриці. Прийнятним є відношення узгодженості близько 10 % або менш. Інакше якість суджень слід поліпшити, змінивши спосіб, відповідним розмірам кожної зваженої пріоритетами матриці. Прийнятним є відношення узгодженості близько 10 % або менш. Інакше якість суджень слід поліпшити, змінивши спосіб, слідуючи якому задаються питання при проведенні парних порівнянь. Якщо це не допомагає поліпшити узгодженість, то, ймовірно, завдання слідує точніше структурувати, тобто згрупувати аналогічні елементи під більш значущими критеріями. Буде потрібно повернення до етапу 2, хоча передивляється можуть зажадати лише сумнівні частини ієрархії.

1.5 Критика та зауваження

Метод аналізу ієрархії не вважається найоптимальнішим, так як існують приклади, вирішення яких шляхом даного методу не є вірним.