Метод узгодженості та уточнення результатів експертизи
5

• визначення відносних ваг об'єктів;
• встановлення ступеня узгодженості думок експертів та ін.

1.2.1.Встановлення степені узгодженості думок експертів

У разі участі в опитуванні декількох експертів розбіжності в їхніх оцінках неминучі, однак величина цієї розбіжності має важливе значення. Групова оцінка може вважатися достатньо надійною тільки за умови гарної узгодженості відповідей окремих фахівців.Оцінка узгодженості експертних оцінок грунтується на:

MW=nW,  (1),

де М – матриця  попарних порівнянь;

W=[w1, w2,…, wn] – власний  вектор, элементи якого являються величинами або «весами значимости сравниваемых альтернатив»;

n – порядок матриці М, дорівнює  її максимальному власному значенню λm=n.

Якщо окремі попарні оцінки будуть не строго узгоджені, то λm більше за величиною n. Завдяки цьому мірою узгодженості, а значить об'єктивності, експертних оцінок може відносна величина відхилення, званого індексом узгодженості:

ИС=(λmn)/(n-1).  (2)

В [3] дана рекомендація, і її, як правило, дотримуються всі користувачі МАІ, що експертні оцінки досить не узгоджені, якщо ІС 0,1. В іншому випадку необхідно проводити уточнення оцінок.
Таким чином, стає очевидним, що визначення узгодженості оцінок одного рівня критеріїв стає можливим тільки при завершенні всіх попарних порівнянь даних критеріїв. У свою чергу, це призводить до ряду проблем: