Індивідуальні особливості мислення та критерії розумового розвитку
3

ВСТУП

Актуальність теми. На сьогодні в психологічній та педагогічній практиці вивчення процесу мислення є досить актуальним, оскільки особливості цього процесу впливають на показник успішності дитини. Тема мислення розкриває таємниці складного пізнавального процесу характерного тільки людині. Існує багато літератури описуючої особливості та розвиток процесу мислення, який є важливим для існування особистості у світі. Людське мислення відкриває можливості глибокого та широкого пізнання світу, пізнання відносин та закономірних зв’язків між предметами та явищами навколишнього середовища, закономірності психіки людини. Мислення відіграє велику роль у пізнанні. У цій роботі можна вивчити будову мисленнєвої діяльності, індивідуальні особливості розвитку мислення та критерії розумового розвитку.

Мислення – це процес опосередкованого й узагальненого відображення людиною предметів і явищ в їх істотних зв’язках і відношеннях. Мислення вивчається не лише психологією, а ще й багатьма іншими науками. У психології мислення вивчали  Я.А. Пономарьов, Л.Л. Гурова, Н.П. Бехтерева, Л.В. Виготський, Д.Н. Богоявленський, Н.А. Менчинська, З.І. Калмикова, Т.В.Єгорова, В.І. Зикова, В.Д. Шадриков, Е.В. Ільєнков, О.М. Леонтьєв, O.K. Тихомиров, Г.С. Костюк та інші. Зараз вивченням процесу мислення займаються О.В. Тарасова, В.М. Лучанська, М.П. Подд’яков, Б.А. Якимчук, Б.Г. Ананьєв, А.З. Рахімов та багато інших.

Нами проведено дослідження на диференціацію стилів мислення у дітей старшого шкільного віку на базі учнів десятих класів КЗСОР «Сумська обласна гімназія-інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей». Вважаємо, що отримані дані допоможуть учителям правильно підбирати завдання для того, щоб удосконалити навчальний процес.

Об’єкт дослідження – індивідуальні особливості мислення.