Життя та наукова діяльність М.А. Жовтобрюха
3

1.ЖИТТЯ ТА НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ М. А. ЖОВТОБРЮХА.

Жовтобрюх Михайло Андрійович -  унікальний гуманітарій, енциклопедист україніки і славістики, педагог лінгводидактики, автор підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій, лауреат академічної премії імені Івана Франка, український інтелігент за інтелектом і станом душі. Для сотень тисяч українських педагогів, викладачів і науковців, які вчилися у Михайла Андрійовича, працювали під його керівництвом чи поряд з ним, 17 листопада 2005 року є урочистою датою нашої пам'яті про цю світлу людину та днем вдячності їй за таку велику спадщину: 317 наукових праць, 25 докторів і кандидатів наук, 94 опонентські виступи і немірян і нелічено наукових доповідей та щоденних консультацій, у яких Михайло Андрійович не відмовляв ніколи і нікому. Він мав особливий талант поєднувати високу лінгвістичну науку з щоденними потребами національної освіти і виховання, бути доступним як для академіка, так і для вчителя, студента, учня. Сторічний ювілей Михайла Андрійовича Жовтобрюха став і сповідальним звітом українських філологів та педагогів про стан української мови і української національної освіти, про рівень філологічної науки в сучасній, уже незалежній Українській державі.

М.А. Жовтобрюх народився 17 листопада 1905 р. в селі Ручки Гадяцького району Полтавської області. Все життя зберігав особливий пієтет до своїх батьків - селян і до рідного краю, з яким пов'язана й доля славного роду Драгоманових, Олени Пчілки, Лесі Українки. Початкову освіту здобув у рідному селі, потім навчався у вищій початковій школі в м. Комишні Миргородського р-ну, закінчив педагогічний технікум у Гадячі у році. З 18 років почав учителювати у початковій школі у селі Попівщина Роменського р-ну Сумської області, потім працював у Харцизьку Донецької області. Мріяв про філологічну освіту і в 1926 р. вступив до Дніпропетровського інституту народної освіти. У 1929 р. закінчує мовно-літературне відділення, одержує кваліфікацію вчителя української мови і літератури у вищих і середніх навчальних закладах. З 1937 року і до кінця життя М.А. Жовтобрюх був міцно пов'язаний то трудовою діяльністю, то науковим керівництвом, науково-педагогічним впливом з Київським педагогічним інститутом ім. М.Горького (нині Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова).

М.А. Жовтобрюх мав надзвичайну освіченість, кожну мовну проблему чи явище розглядав концептуально, в контексті здобутків різних наукових шкіл і новітніх ідей.

З 1959 року М.А. Жовтобрюх почав працювати в Інституті мовознавства імені О.О. Потебні, де й з'явилися його найвагоміші наукові праці. Серед них