Вдосконалення системи ресурсозбереження на підприємстві в ринкових умовах господарювання
23

Лісовирощування характеризується великою тривалістю виробничого циклу. Вирощування стиглих березових, грабових, осикових насаджень триває 40-50 років, соснових ялинових і ялицевих 70-90 років, дубових і букових 100-120 років. Це породжує ряд економічних проблем:

-         планування собівартості продукції;

-         фінансування витрат на лісовирощування;

-         матеріальне стимулювання ефективного лісокористування;

-         еколого-економічна оцінка лісових ресурсів;

-         питання ціноутворення та інше.

Процес лісовирощування відбувається головним чином під впливом природних факторів (родючість ґрунтів, клімат та інше). Їх вплив на лісовирощування значно більший ніж в сільському господарстві і тому їх необхідно особливо поглиблено вивчати. Допущені помилки на початку виробничого циклу мають довгострокові негативні економічні і екологічні наслідки. Тому їх необхідно виявляти та усувати в перші роки лісовирощування.

Процес виробництва в лісовому господарстві вимагає накопичення значних запасів деревини. Деревні запаси не можна оновити за короткий строк. Втрати деревного запасу безповоротні в зв’язку з цим функція охорони та захисту лісів у лісогосподарському виробництві є надзвичайно важливою.

Лісогосподарське виробництво слабо механізоване, розосереджене на великій території знаходиться просто неба і під впливом природних факторів (дощу та снігу). Ці особливості лісогосподарського виробництва створюють труднощі в організації виробництва та праці стримують формування кваліфікованих кадрів.

Ресурсозбереження є прогресивним напрямом використання природно-ресурсного потенціалу лісового господарства, що забезпечує економію при­родних ресурсів та зростання виробництва продукції при тій са­мій кількості використаної сировини, палива, основних і допоміж­них матеріалів.