Баптизм
7

РОЗДІЛ 3

ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ-БАПТИСТИ В УКРАЇНІ

3.1. Історична довідка

Виникнення євангельсько-баптистського руху на території України відбулося в середині ХІХ століття і не було наслідком місіонерської діяльності баптистів з інших країн. Воно стало результатом духовних пошуків частини українського народу і пройшло певні етапи еволюції євангельського руху, що мало вплив і на богослов’я і на практичні аспекти життя церков. Православні дослідники А. Рождественський і С. Маргаритов відзначали наступні причини виникнення та поширення штундизму, під яким практично розуміли саме баптизм: відірваність реального життя більшості тогочасних християн від виконання заповідей Христа; великі недоліки в житті і діяльності православного духовенства; велике прагнення народу зрозуміти істину в справі віри і моральності. Крім того, відзначається вплив скасування кріпосного права, історія релігійного вільнодумства на території України, особливий склад населення та вплив різних релігійних течій: духоборів, молокан та інших. Найбільше ж слід відзначити поширення в середині ХІХ ст. серед населення Святого Письма, яке і стало критерієм справжньої духовності. Прості люди, прагнучи пізнати Господа, вчились читати і читали Біблію. Саме Слово Боже вчило людей, як і що має бути в житті християнина, вчило про необхідність духовного відродження для Христа.

Початок євангельського руху в Україні сягає 50 -х років ХІХ століття. Його піонером став селянин із с. Основи Одеського повіту Федір Онищенко, який, будучи православним, довгий час шукав розуміння Бога і жадав виправлення себе. З часом в його житті відбулася надзвичайна подія - глибоке покаяння і відчуття близькості Бога. Згодом Федір Онищенко поділився своїми поглядами із сусідом Михайлом Ратушним, з яким вони разом досліджували Біблію. У 1860 р. М. Ратушний сам пережив духовне відродження. У результаті його проповіді в 1861-1862 рр. в с. Основі виникає громада, яка через схожість своєї релігійної практики з практикою німців - штундистів отримує від сторонніх спостерігачів назву «української штунди» (від німецького «штунде» - година - час для духовного спілкування і вивчення Біблії на додаток до офіційного богослужіння, коли українці разом досліджували Біблію, залишаючись православними). Незалежно від с. Основи, євангельське пробудження одночасно охопило села Карлівку і Любомирку сусіднього Єлизаветградського повіту тієї ж Херсонської губернії. Євангельський рух в цих селах, як і в с. Основи, спочатку з'явився у формі штундизму.

Згадані громади дали початок українському баптизму. 11 червня 1869 Юхим Цимбал, житель с. Карлівка, при своїй настійній вимогзі був хрещений Абрамом Унгером, керівником громади братських менонітів з Хортиці, на              р.Інгул на Єлизаветградщині (тепер - Кіровоградщина). Саме від Юхима