Облік грошових коштів на ПП «Урожай»
17

У міжнародній практиці складання Звіту про рух грошових коштів також передбачене та регулюється:

1)    IAS (Міжнародні стандарти фінансової звітності) — International Accounting Standards, що носять рекомендаційний характер, їх дотримання працівниками бухгалтер­ської служби підприємств і організацій є добровільним і узгоджується з національними положеннями кожної країни окремо;

2)    GAAP (Загальноприйняті бухгалтерські принципи) — Generally Accepted Accounting Principles. Це є положення з теорії і практики бухгалтерського обліку, що використовуються в США і є однією з найбільш відомих і розвинутих систем обліку та звітності.

Міжнародні стандарти розробляються Комітетом по Міжнародних стандартах фінансової звітності (International Accounting Standards Committee) (до 2001 р. — Комітет по міжнародних стандартах бухгалтерського обліку) і визначають загальний підхід до складання фінансової звітності, а також пропонують варіанти обліку окремих коштів або операцій підприємства. Відносно теми, яка розглядається нами, то особливих неузгодженостей чи протиріч між IAS та GAAP в цьому плані немає, тому надалі, як основу для дослідження використовуватимемо Міжнародні стандарти бухгалтерської звітності.

У міжнародному масштабі питання формування і подання Звіту про рух грошових коштів регулюється МСФЗ 7 «Звіти про рух грошових коштів» (далі МСФЗ 7), затвердже­них у грудні 1992 р. Комітетом по Міжнародних стандартах фінансової звітності.

Приведення системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні у відповідність до міжнародних стандартів фінансової звітності торкнулося також і Звіту про рух грошових коштів та П(С)БО 4, як основного нормативно-правового документа, що регулює створення цього фінансового звіту в нашій країні, привнісши певні, характерні для міжнародної бухгалтерської практики, риси, проте не позбавивши його національних особливостей.