Метод аналізу ієрархій
13

На формі знаходяться декілька блоків: блок табульованої панелі для безпосереднього введення оцінок по критеріям, які і є вкладками; блок кнопок обрахунку нормованих оцінок та збереження даних та блок «інформаційного рядку».

Кожна таблиця по конкретному критерію являє собою матрицю розмірністю (N+2)ХN, де N – кількість варіантів. Дві додаткові колонки розраховані для того, щоб знайти суму оцінок по рядку, тобто для одного варіанту, назва якого знаходиться на початку відповідного рядку, та знайти нормовану суму.

При заповнені таблиці є декілька особливостей. По-перше, користувач, тобто група експертів, обмежений у введені даних у полях суми та нормованої суми, та значення по діагоналі матриці (оскільки один варіант не може переважати над собою). По-друге, користувачу не потрібно вводити значення в кожну колонку. Кожній колонці відповідає значення оберненої трикутної матриці, але приведене до -1 ступеню (див. рис. 3.4).

Рис. 3.4 Залежність комірок матриці

Поля суми та нормованої суми обраховуються за наступним алгоритмом: коли усі значення у матриці введені, у колонці «Сума» з’являється значення суми по відповідному рядку. Для підрахунку нормованого значення суми використовується ділення відповідного значення суми по рядку на загальну суму усіх оцінок у таблиці (див. рис. 3.5). Аналогічні результати ми отримаємо і при натисненні кнопки «Зберегти».

Рис. 3.5 Перераховані значення суми та нормованої суми

Заповнені дані зберігаються у доступному для редагування у текстових редакторах форматі TXT і складається із п’яти блоків (у залежності від кількості критеріїв) та значень оцінок експертів. Окремо зберігається і файл по нормованим оцінкам (див. рис. 3.6). Імена файлів складаються із двох логічних частин – ім’я експертної групи та додаток («Data» - для оцінок, та «Marks» - для нормованих сум).