Гравітаційне поле Землі
17

повітря і виділенням певної енергії внутрішньоатомного зв'язку, яке призводить до утворення електричного заряду в шарах атмосфери. Це є основним джерелом розряду блискавки в атмосфері.

Особливу роль у цьому відіграє гравітаційне зміна ваги молекули повітря. Коли на молекулу повітря діє підвищений рівень впливу потоку гравітації, вага атомів молекули повітря стає важче. Процес також супроводжується внутрішньоатомних зміною, але поглинанням енергії. Стовп повітря в зоні підвищення рівня гравітації стає важче, ніж в оточенні і починає падіння вниз. В результаті повітря в цій зоні починає рух вниз.

Якщо спостерігати за рухом атмосферного грозового фронту можна зафіксувати таку послідовність в утворенні погоди. Спочатку під впливом зниженого рівня потоку гравітації, повітря прилеглої зони починає рух в горизонтальній площині в бік зниженого тиску, створюючи вітри. Далі, в зоні зниженого рівня потоку гравітації повітря починає підніматися вгору, захоплюючи за собою приповерхневих вологу. Коли зона зниженого рівня гравітації наближається спостерігачеві, горизонтальне рух вітру зупиняється.

У міру походження вертикального розширення повітря в зазначеній зоні утворюються хмара. Тільки у знову утворившихся хмарах цієї зони спостерігаються блискавки і гуркіт грому, які супроводжують їх далі. Після проходження цих хмар настає підвищений рівень потоку гравітації, в результаті чого утворилися хмари починають пониження в атмосфері під впливом холодного тропосферного повітря і відбудеться процес змішування хмари. Утворюється сильно конденсована хмара, насичене дрібними крапельками вологи. Подальше охолодження приведе утворення дощу. Циклон утворюється за таким же механізмом, з чергуючими смугами підвищеного і зниженого рівня потоку гравітації по спіралеподібному колу.

Джерелом вітрів і руху повітря в горизонтальній площині є вертикальний рух повітря в зоні гравітаційних аномалій. Мантія Землі є джерелом тепла, а тропосфера є джерелом холоду і повітря знаходиться між