Зовнішньоекономічна діяльність
27


Б. Вільна оферта – як правило, робиться одночасно на одну й ту ж партію товару декільком можливим покупцям.

Якщо ініціативна вступу у переговори належить покупцю, тоді його звернення до продавця з проханням надіслати пропозицію (оферту) прийнято називати запитом.

Покупець може звертатись до покупця не тільки із запитом, але і з визначеним замовленням. Замовленням прийнято називати документ, у якому покупець детально вказує усі необхідні умови для виготовлення або підготовки товару, який замовляється.

Укладання експортно-імпортних угод може здійснюватись шляхом:

Ü підписання обома сторонами ККП;

Ü акцепта покупцем твердої оферти продавця;

Ü акцепта продавцем письмової згоди покупця з умовами вільної оферти;

Ü підтвердження продавцем замовлення, зробленого покупцем;

Ü обміну листами у підтвердження досягнутої раніше особистої домовленості між контрагентами.

В залежності від характеру поставки розрізняють:

Контракт з разовою поставкою, який, як правило, зветься разова угода, передбачає поставку однією стороною іншій стороні узгодженої між ними кількості товару до визначеної у контракті дати. Після виконання сторонами узятих на себе зобов’язань юридичні відносини між ними припиняються.

Контракт з періодичною поставкою передбачає регулярну (періодичну) поставку узгоджених у ньому кількостей товару на протязі встановленого терміну.

В залежності від форм оплати за товар розрізняють:

Контракти з оплатою у грошовій формі – передбачають розрахунки у визначеній узгодженій сторонами валюті з використанням обумовлених у контракті способу платежу і форми розрахунку.

Контракти з оплатою у товарній формі – це продаж одного або кількох товарів, одночасно пов’язаний з купівлею іншого товару; розрахунки в іноземній валюті не здійснюються. До таких контрактів належать:

–   товарообмінна, або бартерна, угода;

–   компенсаційна угода.

Типовий контракт – це приблизний договір або ряд уніфікованих угод, які викладені у письмовій формі, сформованих заздалегідь з урахуванням торгівельної практики або звичаїв, після того як вони були узгоджені з вимогами конкретної угоди.

Типовий контракт застосовується тільки до визначених товарів або визначених видів торгівлі.

Форма типових контрактів може бути різною.

По-перше, типовий контракт може бути представлений у вигляді документа, який його учасники можуть використовувати як сам договір.

По-друге, типовим контрактом, як правило, називають також і загальні умови купівлі–продажу.