Зовнішньоекономічна діяльність
7


2. методині поради по вивченню дисципліни

Тема 1. Зовнішньоекономічна діяльність і зовнішньоекономічні зв’язки

Зовнішньоекономічні зв’язки (ЗЕЗ) – це комплексна система різних форм міжнародного співробітництва держав та їх суб’єктів в усіх галузях економіки.

Сутність ЗЕЗ як економічної категорії проявляється у наступних функціях:

1)  організація і обслуговування міжнародного обміну природними ресурсами і результатами праці в їх матеріальній і вартісній формі;

2)  міжнародне визначення споживчої вартості продуктів міжнародного поділу праці.;

3)  організація міжнародного грошового обігу. Через механізм ЗЕЗ попит на товари і послуги світового ринку переносяться на внутрішній ринок тієї чи іншої держави.

Формами ЗЕЗ є:

Ü зовнішня торгівля;

Ü спільне (міжнародне) підприємство і надання послуг;

Ü інші форми міжнародного співробітництва.

Згідно Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) визначається як “діяльність суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами”.

Іншими словами, ЗЕД – це сукупність, виробничо-господарських, організаційно-економічних і комерційних функцій фірм і підприємств. ЗЕД також являє собою процес реалізації ЗЕЗ, включаючи основні форми ЗЕЗ.

Предметом вивчення ЗЕД є сучасне світове господарство (світова економіка), міжнародні економічні відносини в їх складному і суперечливому взаємозв’язку і взаємодії, а також конкретні форми, методи і засоби сучасного міжнародного бізнесу.

Об’єктом вивчення ЗЕД є міжнародні комерційні операції в усій сукупності їх видів, що спрямовані на отримання прибутку, а також операції, які забезпечують міжнародний товарооборот.

Основними напрямами ЗЕД є:

§ зовнішня торгівля;

§ техніко-економічне співробітництво;

§ науково-технічне співробітництво.

Взаємозв’язок між поняттями ЗЕЗ і ЗЕД доцільно розглядати з точки зору управлінського аспекту. В управлінському аспекті поняття ЗЕЗ ширше, ніж ЗЕД, оскільки характеризує макроекономічний рівень, тоді, як ЗЕД відноситься до рівня фірм і підприємств, тобто до мікроекономічного рівня.

Можна визначити наступні основні практичні функції управління ЗЕД на рівні підприємства:

а)  планування: передбачає складання коротко-, середньо- та довгострокових планів розвитку ЗЕД, а також розробку бізнес-планів;