Підприємництво в аграрній сфері
17

Частина земельної ренти у формі процента за іпотечною забор­гованістю привласнюється банками, страховими компаніями, іншими фінансовими закладами. Їх право, як і право землевласника, на отримання ренти може продаватись, і земля в цьому разі набуває форми товару.

 

2.2  Ціна землі.

Ціна землі – капіталізована земельна рента, яка приносить прибуток у вигляді відсотку.

Земля як фактор виробництва це не тільки та частина земної поверхні яка не зайнята водою, але й природні ресурси (ліси, корисні копалини, ресурси морів, родючість ґрунтів, які можуть бути використані у процесі виробництва, тобто це всі рідкісні, природні ресурси). Природні ресурси поділяються на такі, що не відтворюються (вони можуть бути використані всього один раз - вугілля, нафта, природний газ) і що відтворюються (тобто можуть використовуватись у виробничих процесах не одноразово – моря, земельні угіддя). Запас природних ресурсів визначається і самою природою. Обсяг потоку – послуги природніх ресурсів – визначається людським вибором, ціною послуги природних ресурсів (землі) є земельна рента R – орендна плата за користування землею протягом певного періоду. Ціна землі як запасу визначає поточну цінність майбутньої ренти. Якщо відомі процентна ставка (r) і щорічна рента (R) то поточна цінність RV ренти за N років складатиме (див. формулу 1):

 

RV =( R / 1+ r) + (R / (1+r)*2) + … + (R / (1+r)*n)

 

Через те, що земля може давати ренту нескінченно довго, ціна її PL визначається поточною цінністю ренти за формулою 1. Коли N прямує до нескінченності ця величина може бути підрахована як сума членів спадної геометричної прогресії