Право власності
3

Вступ

Актуальність теми дослідження зумовлена встановленням нових засад права власності, таких  пріоритетів розвитку цивільного законодавства, які забезпечують перехід економіки України до розвинутих ринкових відносин, зокрема, шляхом належного правового забезпечення цього процесу та оптимальної розбудови одного з основних інститутів в системі права – інституту права власності. При цьому важливого значення набуває конституційний обов’язок держави забезпечити права і свободи людини, створити належні умови для їх реалізації та захисту.

Основні засади права власності закріплені у Конституції України. Зокрема, відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; ніхто не може бути протиправно її позбавлений. Важливою гарантією прав власника є норма цієї статті про непорушність права приватної власності, про можливість примусового відчуження права приватної власності лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Ефективною гарантією захисту прав власника є те, що примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Право власності було і залишається одним з головних рушіїв соціально-економічного розвитку суспільства, а отже його конституційне закріплення потребує вивчення його юридичної природи та гарантій його реалізації, здійснення та захисту.

Крім того, роботу із вдосконалення цивільного законодавства не можна вважати завершеною, так як із за ЦК України, у якому знайшли закріплення загальні положення про право власності, його набуття та припинення, способи захисту тощо, значна кількість питань залишилась ще не вирішеною.

Основною метою дослідження є комплексний теоретичний аналіз правового регулювання відносин щодо набуття та припинення права власності.

Відповідно до поставленої мети визначені основні завдання дослідження:

    визначити поняття права власності, припинення;