Економічний аналіз ПАТ "Укртелеком"
23

Собівартість одиниці продукції відображає рівень витрат в розрахунку на одиницю виробленої (реалізованої) продукції. Розрахувала показник співвідношенням собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) до загального обсягу виробництва (реалізації) продукції в натуральних одиницях.

 

= (2.15)

 

де Ср.п. – собівартість реалізованої продукції (ф. 2, рядок 040), тис. грн.( за базовий рік) ;

     ОП – обсяг випуску продукції (табл. 2., ряд 1), од. ( за базовий рік)

 

Зниження цього показника в динаміці оцінюється позитивно, зростання  – негативно.

 

Показник витрат за базисний  рік становить  1,04 грн, за звітний –1,03 грн. Цей показник характеризує ефективність господарської діяльності підприємства: чим менше ці витрати, тим вище рентабельність.

На підприємстві «Укртелеком» він зменшується . Це є позитивним значенням , адже за рахунок цього , рентабельність підвищується. Собівартість продукції за базовий рік склала 1,49 грн, за звітний 1,43 грн,  отже відхилення становить  - 4,03 %. Зниження цього показника є позитивним. Основним джерелом зниження собівартості продукції є зростання продуктивності праці.

 

2.7. Аналіз фінансових результатів та рентабельності.

 

Успішне функціонування будь-якого підприємства в ринкових умовах можливе лише за умови досягнення певних фінансових результатів, показниками яких є прибуток і рентабельність.

Прибуток –  це частина доходу, яка залишається після відрахування витрат, пов’язаних з одержанням доходу.

В  ринкових умовах прибуток складає основу економічного розвитку підприємства. Ріст прибутку створює фінансову базу для розширеного відтворення, вирішення соціальних і матеріальних потреб трудового колективу. За рахунок прибутку виконується частина зобов’язань підприємства перед бюджетом, банками та іншими підприємствами і організаціями. За величиною прибутку визначається рівень віддачі авансованого капіталу і дохідність вкладень в активи підприємства.

Як відносний показник ефективності діяльності підприємства, рентабельність вимірює дохідність підприємства з різних позицій. В показниках рентабельності проявляється взаємозв’язок абсолютної величини економічного ефекту (прибутку) і обсягу засобів, які використовуються для його одержання (витрат, вартості капіталу чи активів (майна) підприємства).

Особливість аналізу прибутку і рентабельності полягає в тому, що цей аспект аналізу включає в себе вивчення факторів, які пов’язані з виробництвом, де прибуток створюється, і з обігом, де він реалізується. Головними завданнями аналізу фінансових результатів є: