Економічний аналіз ПАТ "Укртелеком"
27

2.8.1. Аналіз платоспроможності та ліквідності.

Платоспроможність – означає наявність у підприємства грошових коштів та їх еквівалентів, достатніх для своєчасного погашення своїх боргових зобов’язань. Таким чином, основними ознаками платоспроможності є:

 наявність у достатньому обсязі коштів на розрахунковому рахунку;

 відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Звідси з поняттям «платоспроможність» тісно зв’язано поняття «ліквідність», платоспроможність встановлюється на основі показників ліквідності.

Ліквідність – це здатність оборотних засобів перетворюватися у грошові кошти, які необхідні для нормального функціонування підприємства, тобто можливість реалізувати наявні засоби (активи) для сплати у відповідні терміни своїх першочергових зобов’язань (пасивів), а також непередбачуваних боргів.

Коефіцієнти ліквідності:

1.                 Коефіцієнт абсолютної ліквідності («кислотний тест») характеризує миттєву спроможність погасити короткострокову заборгованість.

 

, (2.20)

 

де ГК – грошові кошти та їх еквіваленти (ф.1., сума рядків 230 та 240), тис. грн;

     ПІ – поточні фінансові інвестиції (ф.1., рядок 220), тис. грн;

     ПЗ – поточні зобов’язання (ф.1. рядок 620), тис. грн.

2. Коефіцієнт поточної (швидкої) ліквідності (або проміжний коефіцієнт покриття) характеризує ймовірність погашення короткострокових зобов’язань за рахунок залучення менш ліквідних активів, тих, для перетворення яких у гроші треба більше часу.

 

, (2.21)

 

 

де ГК – грошові кошти та їх еквіваленти (ф.1., сума рядків 230 та 240), тис. грн;

     ПІ – поточні фінансові інвестиції (ф.1., рядок 220), тис. грн;

     ДЗ – розрахунки з дебіторами (ф.1., сума рядків 160 та 210), тис. грн.;

     ПЗ – поточні зобов’язання (ф.1. рядок 620), тис. грн.

 

За нормативом показник повинен перевищувати 1, що означає перевищення короткострокових оборотних активів над поточною заборгованістю.

 

3. Коефіцієнт покриття – найбільш загальний показник ліквідності, характеризує співвідношення між усіма поточними активами та короткостроковими зобов’язаннями.

 

, (2.22)