Економіка підприємства
83

реалізацією на ринку нових видів власної продукції, підтримувати на належному рівні свою фінансову стабільність.

Контрольні питання по темі.

1.        Структура та класифікація виробничих процесів.

2.        Принципи організації виробничого процесу.

3.        Характеристика типів виробництва.

4.        Методи поєднання операцій та їхній вплив на виробничий цикл.

5.        Виробничий цикл складного процесу.

6.        Методи організації виробництва.

7.        Основні параметри потокових ліній.

8.        Основні етапи підготовки виробництва.

9.        Суспільні форми організації виробництва.

Тема 12. ВИРОБНИЧА ТА СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА

ПЛАН

12.1. Поняття, види та значення інфраструктури.

12.2. Система технічного обслуговування.

12.3. Соціальна інфраструктура та соціальна діяльність підприємства.

12.4. Капітальне будівництво.

Ключові слова і терміни:  інфраструктура підприємства; виробнича інфраструктура; соціальна інфраструктура; технічне обслуговування виробництва; ремонтне господарство; інструментальне господарство; транспортне господарство; енергетичне господарство; складське господарство; соціальна діяльність; капітальне будівництво; проектування об'єктів.

12.1. Поняття, види та значення інфраструктури.

 За умов постійного вдосконалення технічної бази виробництва все більшого значення набувають проблеми раціональної організації допоміжних та обслуговуючих процесів, тобто розвитку інфраструктури підприємства.

Інфраструктура (від лат. infra — нижче, під та structura — побудова, розміщення) — це сукупність складових частин будь-якого об'єкта, що мають підпорядкований (допоміжний) характер і забезпечують умови для нормальної роботи об'єкта в цілому.

Інфраструктура підприємства — це комплекс цехів, господарств і служб підприємства, які забезпечують необхідні умови для функціонування підприємства в цілому. Інфраструктура — це своєрідний «тил виробництва», без якого неможлива його нормальна робота. Розрізняють виробничу та соціальну інфраструктури (рис. 12.1).

До виробничої інфраструктури підприємства належать підрозділи, які не беруть безпосередньої участі у створенні профільної продукції, але своєю діяльністю створюють умови, необхідні для роботи основних виробничих цехів. Соціальна інфраструктура забезпечує задоволення соціально-побутових і культурних потреб працівників підприємства.

Виробнича інфраструктура суттєво впливає на економіку підприємства. За сучасних умов господарювання у сфері технічного обслуговування виробництва на різногалузевих підприємствах працює 45—50% загальної кількості персоналу. Це зумовлено не тільки великими обсягами робіт із обслуговування основного виробництва: багато допоміжних та обслуговуючих операцій мають такий характер, що їх дуже складно механізувати.

Для досягнення високих виробничо-господарських результатів важливо створити комфортне соціальне