Інформаційні системи і технології на підприємствах
171

7.3.2.5. Виконавчі інформаційні системи (ВІС)

Традиційно основними користувачами СППР є професіонали та менеджери середнього рівня. Встановлені СППР (орієнтова-
ні на підтримку прийняття рішень з конкретних специфічних галузей на підприємствах) здебільшого підтримують плановиків, аналітиків та дослідників. СППР для менеджерів вищого рангу (генеральних директорів, президентів) називаються виконавчими СППР або виконавчими ІС (ВСППР або ВІС).

ВІС можна визначити як комп’ютерну систему, що надає допомогу у вирішенні задач топ-менеджерами завдяки можливості швидкого доступу до оперативної інформації і прямого доступу до управлінських звітів. Окрім надання звітів та здатності занурення у зміст проблем (метод «drill-down»), ВІС відрізняється про­стотою спілкування з користувачем та наявністю потужного графічного інтерфейсу. Доступ до електронної пошти та інформаційні послуги в режимі он-лайн є звичними засобами в системах цього класу.

ВСППР фокусується на сучасному і надає користувачеві інформацію щодо бюджетування, його часових обмежень в організації тощо. ВІС побудована на демонстраційній техноло-
гії, вона покликана подавати статистичні звіти та різноманітні графіки на вимогу. Система, як правило, пропонує багато аналітичних операцій для пояснення, діагностування та розуміння інформації.

У ВІС для виконання зазначених функцій використовуються сховища даних (Data Warehouse) —предметно-орієнтована, інтегрована, така, що не коригується, та залежна від часу колекція даних, призначена для підтримки прийняття управлінських рішень. Сховище даних повинно пропонувати таке середовище накопичення даних, яке оптимізоване для виконання склад­них аналітичних запитів управлінського персоналу. Ці запити можуть бути досить специфічними для кожної організації, кожного підрозділу і навіть окремого керівника.

Сховище даних повинно автоматично збирати операційні дані, погоджувати їх і об’єднувати в предметно орієнтований формат, який потрібен працівникам управління.

Основними характеристиками ВСППР є :

¾  зручний дизайн, який задовольняє інформаційні потреби головних менеджерів, тобто легкість у використанні;

¾  адекватне відстежування та можливості контролю;

¾  орієнтація на індивідуальні потреби окремих посадових осіб, урахування корпоративної культури та управлінських організаційних стилів;

¾  широкі графічні можливості для подання інформації та можливості для створення звітів;

¾  своєчасне передбачення потреб в інформації для підтримки прийняття рішень;

¾  стандартний доступ до нестандартних альтернатив;

¾  виключне звітування з виявленням відхилення від планів;

¾  текстова та таблична інформація про можливості застосування системи;

¾  можливості багатофакторного та глибокого осмислення даних;

¾  фільтри, архіватори та пошукачі даних;

¾  підтримка розв’язання відкрито-закритих задач;

¾  широке застосування зовнішніх БД, за допомогою яких досліджуються чинники впливу зовнішнього середовища;

¾  підтримка різних типів даних (зовнішніх, внутрішніх, структурованих та неструктурованих);

¾  підтримка певних класів користувачів (виконавців та конт­ролерів).

Прикладом ВІС може бути система Executive Edge (EE) (розробник — корпорація Екзекюком Сістемс (США)). На рис. 7.9 наведено структуру системи: ЕЕ включає генератор СППР корпорації Екзекюком, IFPS-PLUS (інтерактивну систему фінансового планування) та Vantage Point — програмний засіб для діалогу з ПЕОМ. IFPS-PLUS забезпечує виконання функцій СУБД для збереження специфічної інформації ВІС та деяких унікальних аналітичних програм, орієнтованих на виконавців. Vantage Point може користуватися будь-яким інтерактивним додатком на віддаленому АРМі. Це забезпечує простоту у використанні та можливість залучати будь-яку комп’ютерну інформацію або програму до ВІС-додатків (рис. 7.9). ЕЕ має у своєму розпорядженні засоби штучного інтелекту, може використовувати механізми «drill-down» для відповіді на проблемні питання в процесі розв’язання задач у великих організаціях, а її відкрито-закрита архітектура робить можливими зв’язок та інтеграцію з існуючими комп’ютерними інформаційними та операційними системами.