Інформаційні системи і технології на підприємствах
229

закордонним філіям; отже, інформація, не­обхідна для прийняття управлінського рішення, акумулюється на більш низькому рівні.

Розмір і організаційна структура компанії можуть також впливати на технологію проходження інформації від закордонної дочірньої компанії до штаб-квартири МНК. Наприклад, якщо у великій МНК створено самостійний підрозділ із закордонних опе­рацій, то інформація від компаній, які функціонують у Європі, спочатку надається керівництву європейського відділення і тільки після цього — керівництву підрозділу.

Таким чином, кожен із названих вище чинників повинен бути взятий до уваги під час розробки інформаційної системи, яка б гарантувала у майбутньому якісне інформаційне забезпечення стратегічного планування, контролю та аналізу діяль-
ності МНК.

Розвиток інформаційних систем пов’язаний з удосконаленням їх математичного і технічного забезпечення. Такі методи, як статистичний аналіз, лінійне програмування, регресивний аналіз, знач­но підвищують ефективність використання інформації.

Коли корпорація здійснює свою діяльність у різних регіонах світу, територіальна віддаленість джерел інформації зазвичай впливає на її своєчасність, якість і вірогідність. Тому застосування комп’ютерів і електронних комунікацій дозволяє мати більш якісну інформаційну систему, яка забезпечить функціонування систем прийняття рішень значно вищого рівня.

10.4. Інтегрована інформаційна система
для управління МНК R/3

Інформаційна система R/3 розроблена німецькою фірмою SАР. Сфера застосування R/3 — від транснаціональних концернів до середніх підприємств. Вона локалізована (русифікована), адаптована до російського та українського законодавств. R/3 характеризується всебічною функціональністю, що охоплює весь економічний спектр діяльності підприємства.

Перевага системи R/3 полягає у високому ступені інтеграції її додатків. R/3 виходить із того, що господарська операція не обмежується однією бізнес-функцією, тому зміна в одній із структур викликає відповідні трансформації в інших. Приміром, відпуск матеріалу зі складу у виробництво приводить не тільки до зменшення запасу на складі, але й викликає автоматичне виконання відповідних бухгалтерських проводок, а також операцій, пов’язаних з обліком витрат на виробництві і розрахунком собівартості виробленої продукції. Таким чином, єдина інформаційна база системи в будь-який момент відбиває актуальний стан підприємства і виключає дублювання даних, тобто система працює в режимі «реального економічного часу».

Як робоче місце користувача найчастіше застосовується персональний комп’ютер із встановленою оболонкою Windows або бездискова робоча станція. Прикладні програми виконуються на серверах додатків. Вони здійснюють безпосередню взаємодію із серверами баз даних, що використовують такі СУБД, як Оrасlе, NFORMIX, ADABAS та MS SQL SERVER. Сервери можуть працювати під керуванням UNIХ і Windows NТ. Зв’язок між компонентами R/3 підтримує через локальні і глобальні мережі на базі поширених мережних протоколів: ТСР/IР, SNA та IРХ/SРХ. Ще однієї важливою особливістю R/3 є відкритість системи.

Взаємозв’язок між додатками R/3, а також між R/3 та іншими системами здійснюється на рівні обміну повідомленнями, контролюється через концепцію АLЕ (Application Link Enabling). R/3 підтримує також стандарти OLЕ (Object Linking and Embedding), RFC (Remote Function Call) та ODBC (Open DataBase Connec­tivity).

10.4.1. Функціональність системи

На рис. 10.4 показана модульна структура системи R/3. Хоча всі модулі взаємозалежні, умовно їх можна поділити на фінансові модулі і модулі логістики (пов’язані з виробництвом).

Система фінансового обліку і звітності найтісніше пов’язана з іншими модулями і стосується до всіх відділів і служб підприємства.

Система логістики охоплює такі галузі діяльності підприємства, як управління матеріальними потоками, закупівля матеріалів, планування і управління виробництвом, збут готової продукції.

Модулі логістики інтегровані з фінансовими модулями. Будь-який рух матеріалу може породжувати автоматичну бухгалтерську проводку, що відбивається на рахунках підприємства.

Система логістики відповідає стандартній концепції MRP II (планування виробничих ресурсів) і вимогам СІМ (комплексне автоматизоване виробництво).

Система класифікації дозволяє класифікувати матеріали (комплектуючі, заготовки і т. ін.), кредиторів, дебіторів, документи. Можливе паралельне ведення декількох класифікацій.