Інформаційні системи і технології на підприємствах
35

забезпечували генерацію повноцінних програмних модулів, що цілком відповідають установленим вимогам. Для створення автоматизованих систем високого класу, здатних справді підвищити ефективність, необхідні «ручне» програмування або адаптація вже готової системи управління підприємством до умов конкретного об’єкта автоматизації. У зв’язку з цим засоби, що дозволяють проаналізувати всі аспекти діяльності підприємства (а не тільки принципи опрацювання інформації) і спроектувати відповідну автоматизовану систему, можуть не мати засобів генерації робочої програми (приклад — програмний пакет ARIS Toolset компанії IDS Prof. Scheer Gmbh).

Реінжиніринг полягає в погодженій оптимізації головних скла­дових системи керування: організаційної структури, функцій, процесів і ресурсів.

Щоб оптимізувати систему керування, потрібно її багаторазово переконфігурувати, порівняти конструкції, що утворилися, між собою і вибрати найкращу. Виконати це без інструментальної підтримки з боку комп’ютерних технологій неможливо. ARIS Toolset робить структуру підприємства прозорою для аналізу і настроювання системи управління. На відміну від багатьох інших засобів аналізу й проектування ARIS Toolset забезпечує комплекс­ний погляд на аналізоване підприємство і проектовану автоматизовану систему і дозволяє працювати з моделями чотирьох типів: функціональними, моделями даних, організаційними та управлінськими.

Рис. 2.10. Методологічний «дім» ARIS. Взаємозв’язки моделей

Функціональна модель виявляє структуру операцій у контексті досягнення цілей компанії; моделі даних дозволяють структурувати інформацію і документи, що використовуються в діяльності компанії; організаційна модель описує вертикальні й горизонтальні відношення між підрозділами, а також персонал підприємства у прив’язці до штатного розкладу; нарешті, управлінська
модель
інтегрує перші три моделі одну з одною і являє собою комплексний погляд на діяльність підприємства, що відображає
реальні умови виконання функцій, відповідальність апарату управ­ління за їх виконання, а також використовувані й породжувані при цьому документи.

Розходження в типах моделей відповідає розходженню в об’єк­тах і способах систематизації інформації. Наприклад, за організаційного моделювання визначаються підрозділи (об’єкти) і відношення підпорядкованості між ними. Відношення підпорядкованості в пакеті ARIS Toolset описуються за допомогою призна­чення типу зв’язків: технічний керівник (керівник з спеціалізації), дисциплінарний керівник (наприклад директор, начальник відділу), організаційний менеджер (менеджер у проектній організації) тощо.

Аналіз підприємства і проектування системи управління можна розпочинати з розробки будь-якої із чотирьох моделей. Більш того, розробку моделей можна (і навіть рекомендується) здійснювати паралельно, поступово виявляючи всі аспекти діяльності підприємства. За внесення змін у будь-яку з моделей інші коригуються, при цьому гарантується несуперечність моделей одна одній. З якої моделі починати — залежить від проектованого додатка або цілей аналізу. Загальні рекомендації такі. У разі проектування довідкової системи, що характеризується опрацюванням великих обсягів інформації, варто розпочинати з проектування моделі даних, а після того, як задані запити, будувати функціональну модель. Аналіз та реорганізація бізнес-процесів, а також розробка системи керування зазвичай починаються з функціонального моделювання. У цьому випадку можна також почати з моделювання організаційної структури, але це не завжди зручно й виправдано, оскільки зміна організаційної структури базується на