Інформаційні системи в аграрному менеджменті
107

Надії, які покладались на різні види АСУ, тим більше на другому етапі їх особливо інтенсивного розвитку, як відомо, цілком не виправдались. Повністю реалізувати на практиці ідеї АСУП, АСУВО, АСУ галузей на тодішній технічній базі виявилось нереальним. Багато нереалізованих рішень можна здійснити тепер на базі величезних можливостей сучасної комп’ютерної техніки, досконалих програмних продуктів та інших засобів, хоч і появились нові труднощі (перш за все економічного характеру). Значно більшою мірою ідеологія АСУ може бути впроваджена на базі таких уже використо­вуваних в Україні комп’ютерних програмно-технічних систем, як ГАЛАКТИКА, R/3, Scala 5, ПАРУС-5 і інших, незважаючи на притаманні кожній із цих систем свої недоліки. Системи будуються на основі АРМ, об’єднаних у відповідні мережі.

Зміст структурно-функціональних схем систем залежить від характеру об’єктів управління, автоматизованих функцій, використовуваних засобів і основних проектних рішень, закладених в систему. Структурно-функціональна схема, наприклад, системи ГАЛАКТИКА для управління підприємством являє собою комплекс взаємопов’яза­них управлінських контурів (та модулів) і приведена на рис. 10.1.

Система ГАЛАКТИКА розроблена корпорацією «Галактика», в яку входить ряд акціонерних об’єднань Росії, України ( ЗАО «Гелексі Україна» — Київ ), Білорусії та Казахстану. Система ще розвивається, але вже тепер охоплює більшість функцій і сфер управлінської діяльності на використовуючих її економічних об’єк­тах. Як і інші аналогічні системи вона має модульний принцип побудови, що полегшує прив’язування її до конкретних умов, забезпечує використання тільки необхідних з усіх можливих компонентів, реалізацію етапності впровадження.

Модульний принцип побудови подібних систем полегшує їх прив’язку можливістю використання універсальних модулів (уп­равління кадрами тощо). Постає потреба доробляти лише ті модулі, в яких відсутня реалізація специфіки об’єкта (скажімо, специфіка рослинництва і тваринництва у сільському господарстві).

Оскільки системи досить дорогі (особливо мережні варіанти), то замовники окремі модулі можуть не закуповувати. Так, з системи ГАЛАКТИКА в контурі бухгалтерського обліку можна використовувати на невеликих підприємствах і організаціях лише базові модулі ( каса, фінансово-розрахункові операції, облік ТМЦ, облік малоцінних і швидкозношуваних предметів, облік основних за-
собів, валютні операції, мультивалютний облік, дебітори-кре­дитори, заробітна плата, бухгалтерська звітність — загальною вартістю локального варіанта близько 980 грн. і мережного близько 1580 грн.) і відмовитись від модуля «Консолідована фінансова і бухгалтерська звітність» (вартістю відповідно близько 380 грн. і 580 грн.). Не обов’язковим є модуль «Управління консигнаційним