Інформаційні системи в аграрному менеджменті
111

Система також відкрита, організаційно реалізується у вигляді АРМів на ПЕОМ з оболонкою Windows чи бездискових робочих станціях. Сервери працюють під управлінням Unix і Windows NT.

Особливістю структури системи є те, що адміністративна система EIS має власну БД і інструмент для наповнення її інформацією. До неї стікаються дані із прикладних програм, інших систем і зовнішніх джерел, а з допомогою комунікаційного обладнання з EIS можна розсилати адресатам оброблену інформацію та графічні
зображення.

Система R/3 також має вбудовану CASE-систему для створення бізнес-додатків в середовищі клієнт-сервер, що полегшує розроб-
ку нових продуктів у колективному режимі. Існує також спеціальний інструментальний засіб «Бізнес навігатор», що дозволяє
графічно моделювати організаційну структуру підприємства, інформаційно-господарські зв’язки і процеси, полегшує аналіз конкретних процесів.

Багато спільного з вище описаними має і система Scala 5 шведської групи компаній Scala (Scala Busness Solutions NV), що активно поширюється на ринку України та країн СНД. Вона має модульну структуру (фінанси, виробництво, матеріально-технічне постачання, управління проектами і ін.), організаційно реалізується у вигляді АРМів, базується на сучасній технічній базі, але більше орієнтована на автоматизацію управління комерційними підприємствами. Близькою до неї є також система БЕСТ-4 фірми «Інтелект-Сервіс».

Для програмної підтримки управлінської інформаційної системи підприємства середнього рівня в архітектурі клієнт-сервер в Україні компанією «Міратех» створена система ВІРТУОЗ. Програмне забезпечення системи функціонує під управлінням MS Windows 95/NT. Як і в попередніх системах її ядром є кілька модулів: «Зовнішній і управлінський фінансовий облік», «Управління продажами, резервування», «Управління запасами, замовлення», «Каса/банк» і т. ін.

В системі реалізований принцип «від документа», але первинним є не облік, а управління. На основі первинного документа виникає господарська операція, а потім бухгалтерська операція і відповідні показники. Передбачене використання магнітних карт, смарт-карток, переносних штрих-кодових терміналів, штрих-кодової ідентифікації товарів, формування і друку штрих-кодових етикеток, інтеграції з комп’ютерними електронними вагами, що важливо для агропромислового комплексу.

Безперечно, ефективність таких систем зросте ще більше з удосконаленням електронного документообігу, приведенням до єдино­го формату і автоматичної фіксації даних у загальній системі підприємство – банк – пенсійний фонд – податкові, статистичні й законодавчі органи.