Інформаційні системи в аграрному менеджменті
169

приміщення в центр регіону, збільшити чи зменшити номенклатуру виробів і т.д.).

В подальшому «SUCCESS» запропонує описати тип бізнесу,
історію розвитку, галузь, стан, перспективи, потенціал і можли­вості бізнесу, а потім описати основних менеджерів і їх компетенцію (бо інвесторам важливо знати, настільки підібрані спеціалісти підготовлені до успішної роботи), список власників та частку в
бізнесі.

Наступний розділ присвячений продукції чи послугам у вибраному бізнесі. Це може бути випуск нового продукту, проведення конкурентоздатної політики ціноутворення і т. ін. Тут обгрунтову­ється вартість своєї продукції чи послуг на ринку порівняно з продукцією чи послугами конкурентів.

Важливим для обгрунтування запланованого бізнесу є також розділ вивчення і аналізу ринку та його сегментів, профілю майбутніх користувачів, конкуренції. Разом з «SUCCESS» цьому розділу необхідно приділити посилену увагу, бо інвестора він обов’язково зацікавить, тим більше, якщо бізнес здійснює новачок.

З попереднім розділом тісно пов’язаний (особливо в бізнесі, направленому на виробництво та реалізацію товарів) і наступний розділ — маркетинг і збут. В ньому, спираючись на дослідження ринку, визначають майбутніх споживачів, методи контактів з ними, методи задоволення потреб користувачів, що забезпечать прогнозовані обсяги продаж чи реалізацію послуг.

На відміну від більшості методичних рекомендацій, що є в літературі, «SUCCESS» пропонує користувачу на базі основного біз­нес-плану складати і оперативні плани на більш короткий період. Такий план також включається в вихідну форму бізнес-плану.

Головною ознакою оперативних планів є можливість вказати конкретну дату в кожному пункті плану. Якщо ж дату вказати немає змоги, то такий план буде ближчим до стратегії чи політики. У даному разі оперативні плани повідомляють читачеві про конкретні найближчі дії при реалізації бізнес-плану і читач зможе робити висновки про реальність упровадження плану в життя та позитивно вирішити питання про позички чи інвестиції.

Чи ненайсуттєвішою частиною бізнес-плану є його фінансова частина, що може займати до половини всього обсягу. «SUCCESS» пропонує в фінансовий план включати такі елементи:

Ÿ передумови, визначення і зауваження;

Ÿ короткі звіти про готівку (на один рік);

Ÿ звіт про рух готівки;

Ÿ звіт про готівку;

Ÿ баланс;

Ÿ інше (наприклад, аналіз беззбитковості).