Інформаційні системи в аграрному менеджменті
181

У системі закладена унікальна можливість: можна діставати результати у вигляді таблиць чи графіків та діаграм на основі введених даних, а можна і навпаки — у діалоговому режимі задавати форми вихідних графіків та діаграм, а система розрахує і обгрунтує потрібні для цього вхідні дані.


Розділ
16

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ
ОБЛІКУ, КОНТРОЛЮ, АУДИТУ,
АНАЛІЗУ ТА РЕГУЛЮВАННЯ
В АГРАРНОМУ МЕНЕДЖМЕНТІ

16.1 Організаційні особливості, склад та засоби
розв’язування задач обліку, контролю, аудиту,
аналізу та регулювання в аграрному менеджменті

Облік, контроль, аудит, аналіз та регулювання — невіддільна частина аграрного менеджменту. Але першочергова увага приділя­ється обліку, бо за його даними в будь-який момент часу можна судити про стан господарювання, можна взяти дані для аналізу за минулі періоди чи дані для складання планів і прогнозів.

Оскільки у процесі управління сільськогосподарським виробництвом облік є найбільш трудомісткою ділянкою, то якраз із нього завжди починалась механізація раніше (на перфораційних і великих ЕОМ), і з нього розпочинається комп’ютеризація управлінських робіт і тепер. До того ж наявність на більшості облікових ділянок значної кількості сталої інформації створює сприятливі умови для використання обчислювальної техніки за рахунок створення постійних довідникових масивів (довідникових масивів наявності основних засобів, назв і цін матеріалів, прізвищ та іншої інформації про працюючих, розцінок на виконувані роботи і т. ін.). На жаль, у біль­шості сільськогосподарських підприємств він до цього часу лишається і єдиною ділянкою коп’ютеризованих управлінських робіт, що з погляду системного підходу є не досить ефективним.

Відомо, що облік поділяється на оперативно-технічний (в основному, кількісний і який є функцією інженерно-технічних працівників та спеціалістів сільськогосподарського виробництва), бухгалтерський