Інформаційні системи в аграрному менеджменті
27

Рис. 4.2. Фасетний метод класифікації інформації

У разі використання ЕОМ порядок розміщення фасетів задаєть­ся фасетною формулою, яка встановлюється залежно від характеру об’єкта класифікації та розв’язуваних задач, а також від алгоритму обробки інформації.

Перевагою фасетних класифікацій є їх гнучкість за будь-якого поєднання фасетів, а недоліком є складність використання в багатоаспектних номенклатурах, коли йдеться про ручну обробку даних і обмежене використання ємності класифікації.

На практиці застосовують також алфавітно-предметну класи­фікацію (наприклад, звичайний алфавітний довідник), де літери ал­фавіту фактично використовуються для формування відповідних фасетів.

Ступінь класифікації — це етап класифікації при ієрархічному методі, у результаті якого дістають сукупність класифікаційних угруповань; число таких ступенів класифікації являє собою глибину класифікації. У наведеному щойно прикладі ієрархічного методу класифікації маємо дворівневу глибину класифікації: класифікація на рівні бригад є першим, а на рівні ланок — другим ступенем класифікації.

Системою класифікації називають сукупність методів і правил класифікації та її результат.

З процесом кодування пов’язується така термінологія: код, алфавіт(абетка) коду, основа коду, цифровий алфавіт коду, буквений алфавіт коду, буквено-цифровий алфавіт коду, розряд коду, довжина коду, структура коду, послідовний метод кодування, паралельний метод кодування, порядковий метод кодування, серійно-порядковий метод кодування, система кодування, перекодування, таблиця перекодування, контрольне число.

Код — це знак чи сукупність знаків, застосовуваних для позначення класифікаційного угруповання і (або) об’єкта класифікації, а система знаків, узятих для створення коду, — це алфавіт коду. Число знаків у алфавіті коду — основа коду.