Інформаційні системи в аграрному менеджменті
31

число дописується праворуч від основного коду і вважається його складовою частиною. Контрольне число розраховується за взятою розробниками кодів формулою. Наприклад, для розрахунку контрольного числа К це може бути така формула:

К= 11 – (остача від ділення у виразі),

де А і — значення і-го розряду коду; В і —  співмножник і -го розря­ду коду; 11 — модуль.

Співмножниками до значень розрядів кодів можуть бути довіль­ні числа, але найчастіше береться натуральний ряд чисел. Модулем може бути число 9, 13, або інше непарне число. Визначимо контрольне число до основного коду 2137 за наведеною формулою.

Основний код — 2137;

співмножники — 4321.

Тоді К=11 – (остача від ділення ) = 11 – 2 = 9.

Контрольне число дорівнює 9, а повний код – 21379 (якщо К=10 чи 11, то К береться 0 чи 1) . При введенні такого коду в ЕОМ машина сама виконує розрахунок за цією формулою і порівнює результат з контрольним числом у коді. Їх незбіг свідчить про помилку в коді, яку за наявності відповідного алгоритму може знайти і виправити сама ЕОМ.

У процесі автоматизованої обробки інформації її кодування дозволяє зменшити обсяг пам’яті для зберігання та обробки інформації, прискорити процес її пошуку, передавання й обробки. Тому до кодів і кодування висуваються відповідні вимоги. Коди мають бути: пере­важно цифровими і буквено-цифровими; мати мінімальну довжину і забезпечувати автоматичне групування інформації; включати всі об’єкти номенклатури; єдиними для всіх ділянок планування, обліку та аналізу; забезпечувати можливість передавання інформації на різні рівні управлінської системи.

Процес класифікації та кодування складається із взаємопов’я­заних етапів:

1. Вивчення об’єкта, задач та інформації, що підлягає кодуванню.

2. Визначення класифікаційних ознак, множин і підмножин класифікації.

3. Групування інформації згідно з обраною класифікацією.

4. Вибір методів і систем кодування, присвоєння кодів.

5. Друкування і розмноження класифікатора.

6. Впровадження і використання класифікатора.