Інформаційні системи в аграрному менеджменті
52

процесором, контролером і операційною системою. Так, у м.Славу­тичі на ЧАЕС для безготівкових розрахунків такі смарт-картки видають кожному клієнтові, куди також уміщають його кольорову фотографію та присвоюють чотирицифровий код доступу до даних (персональний ідентифікаційний номер — ПІН). Поповнити такий електронний гаманець, зняти гроші і зробити їх готівковими можна в смарт-центрі м.Славутича за лічені секунди. Для цього смарт-картка вставляється в карткоприймач і з допомогою клавіатури виконується відповідна операція з відображенням на табло.

При купівлі товарів смарт-картка вставляється у зчитуючий пристрій, а касир з допомогою сканера заносить в торговельний термінал вартість покупки. Покупець бачить вартість покупки на екрані і підтверджує її натисканням кнопки та набором ПІН (для уникнення підглядання коду на екрані за кількістю набраних цифр висвічуються лише зірочки), а потім забирає картку, чек і покупки. Вартість покупки, звичайно, зі смарт-картки після цього вже автоматично віднята.

До інших носіїв інформації можна віднести такі технічні засоби як дисплеї, табло тощо.

Послідовність та структура записів на носіях машинної інформаційної бази визначаються переважно програмними засобами, в які, у свою чергу, закладені відповідні проектні рішення. Послідовність розміщення реквізитів у записах узгоджується з розміщенням їх на носіях позамашинної інформаційної бази. У загальних рисах першими в записах розміщуються реквізити довідкового і групувального характеру, а потім — кількісно-сумові. Величина полів визначається за максимально можливою величиною відповідних реквізитів (якщо в окремих випадках не передбачено використання змінної довжини поля).

6.2 Автоматизований банк даних

Ще в часи широкого використання великих ЕОМ для кращої ор­ганізації і функціонування машинної інформаційної бази обгрунтована і реалізована, у межах можливостей тієї техніки, ідея створення автоматизованого банку даних (БнД).

Банк даних — це людино-машинна система з відповідно орга­нізованими даними та технічними, програмними, мовними і орга­нізаційно-методичними засобами для забезпечення централізо­ваного накопичення і колективного використання даних. БнД здій­снює формування, коригування і зберігання всіх даних, необхідних для управління об’єктами, забезпечує багаторазовий і швидкий дос­туп до даних в процесі рішення задач.