Інформаційні системи в аграрному менеджменті
62

здійснюється збір і реєстрація інформації в первинних документах, передача їх на машинну обробку. На підготовчому етапі виконується перенесення даних на машинні носії та їх контроль. На основному етапі здійснюється арифметична і логічна обробка даних та видача результатів. Але на практиці можливий варіант об’єднання всіх етапів в один, коли з допомогою датчиків інформація безпосередньо вводиться в ЕОМ і відразу ж оброблюється, або навпаки — з допомогою технічних засобів часткова попередня обробка інформації здійснюється на підготовчому етапі.

Операції технологічних процесів за рівнем механізації класифікуються на ручні, механізовані, автоматизовані і автоматичні, а за роллю в технологічному процесі на основні і контрольні.

Основні операції безпосередньо пов’язані з одержанням конкретного результату обробки даних, а контрольні забезпечують впевненість у точності і надійності результату.

Основні операції в умовах АРМ спеціаліста з аграрного менеджменту можуть бути, наприклад, такі.

1. Оформлення і контроль первинних документів.

2. Машинно-ручне введення оперативних даних в ЕОМ чи коригування інформаційної бази.

3. Одержання в діалоговому режимі відповідних машинограм, відеограм, графіків і т. ін.

Оскільки в умовах машинної обробки інформації використову­ється принцип однократного вводу інформації і єдиної інформацій­ної бази, то практично всі основні операції певним чином контролюються на відсутність помилок. Використовується візуальний метод контролю, машинні логічні (залежність між окремими атрибутами, діапазон змін) та обчислювальні методи, машинний контроль наявності кодів у довідниках перед обробкою оперативної інформації, верифікація і т. ін. Особливо поширеним методом контролю правильності введення і тим паче дистанційної передачі інформації є метод контрольних сум, коли попередньо на машинах одержують підсумки призначених для введення чи передачі даних (окремих показників, інформації документа чи всього масиву даних), а потім такі самі підсумки при одержанні інформації робить комп’ютер та їх зіставляє. Результати, що не збігаються, видаються на екран дисплея чи принтер.

Метод верифікації полягає в повторному наборі тих самих даних і машинному їх зіставленні для виявлення розбіжностей. Але цей метод трудомісткий.

Підвищення надійності методів контролю інформації забезпечу­ється в комп’ютерних технологіях можливістю у процесі роботи на комп’ютері звертатися до посадових інструкцій і методичних матеріалів, використанням програмного контролю послідовності виконуваних робіт та їх блокування за наявності порушення, актив