Інформаційні системи в аграрному менеджменті
87

Ÿ працювати в режимі користувача інформації чи учня для одержання і контролю знань.

Для роботи з системою українською мовою попередньо необ­хідно запускати драйвер українських літер.

Робота в авторському режимі забезпечується запуском стартового файла ads.bat і введенням на запит системи паролю. Спілкування з автором розроблюваного АНК здійснюється через систему багаторівневих меню з наданням різнобічних інструментальних засобів (текстовий і графічний редактори, псевдографіка, логічний прошарок, калькулятор і ін.).

Запуск компоненти режиму користувача (учня) здійснюється файлом tch.bat (чи adstch.exe) з наступним введенням на запит системи імені АНК, прізвища та інших даних користувача. Подальша робота виконується в діалоговому режимі за сценарієм розробника АНК. При цьому можна почати роботу не з початку курсу, а з номера кадра, вказаного викладачем, чи з моменту закінчення попереднього сеансу роботи, про що пам’ятає система. Після закінчення роботи підконтрольного з АНК система видає йому оцінку знань з даного курсу.

Система АДОНІС має і інші версії. Так, у версіях АДОНІС-1.5
і АДОНІС-2 вводяться, хоч і в різній мірі, елементи штучного інтелекту, з можливістю адаптації до конкретного навчаємого, з використанням якісно нових підходів на основі семантичних мереж і
баз знань, що характерно для експертно-навчаючих систем. Інструментальна експертна система під назвою BESS розроблена також
в Київському інституті кібернетики ім. В. М. Глушкова (автори О. В. Ібрагімов та В. О. Петрушин).

Програми користувачів пишуться, як правило, в особливих випадках, коли немає готових ППП, коли виникли законодавчі чи інші зміни, що потребують швидких нових розробок. Інколи такі програми важко відрізнити від ППП.

У процесі підготовки програмних продуктів використовуються спеціальні мови програмування, що класифікуються на машинно-орієнтовані (або АСЕМБЛЕРи) і машинно-незалежні (або проблемно орієнтовані, мови високого рівня). АСЕМБЛЕРи вважаються більш універсальними для програмної реалізації конкретних ситуацій, але занадто трудомісткі при написанні програм. Серед мов високого рівня для ПК залишаються популярними БЕЙСИК, ПАСКАЛЬ, С, ПРОЛОГ, JAVA. Використовуються широко і мови програмування, які є в кожній СУБД.

Останнім часом стають популярними так звані об’єктно-орієнто­вані засоби програмування: С++, Smalltalk, Object Pascal, Visual Basic, Delphi. Об’єктно-орієнтовані мови програмування значно полегшують роботу програмістів і роблять її більш продуктивною.