Інформаційні системи в аграрному менеджменті
89

Оскільки останнім часом значного поширення набирає мережна форма інформаційних послуг, то слід враховувати особливості створення і функціонування локальних (ЛОМ) і глобальних обчислювальних мереж (ГОМ).

ЛОМ, як об’єднання ПК в межах однієї організації чи підроз­ділу, вимагає для конкретних умов вибору певних мережевих ОС, спеціалізованого апаратного забезпечення (шлюзів для об’єднання різних ЛОМ, маршрутизаторів, принт- та факс-серверів), фізичного середовища зв’язку.

При оцінці мережних ОС керуються економічними та іншими факторами, а також здатністю ОС забезпечити функціонування пев­них засобів і служб, серед яких найважливішими є файлові функції, друк, функції передачі повідомлень, служба каталогів, багатопротокольна маршрутизація і засоби управління, розвинені засоби захисту мережі. Як уже зазначалося, на невеликих підприємствах чи під­розділах створюються однорангові ЛОМ з відповідними для них ОС. Для умов з обмеженою оперативною пам’яттю на робочих станціях і обмеженими грошовими лімітами на купівлю ОС краще використовувати ОС LANtastic фірми ArtiSoft. Якщо при обмеже­ній кількості ПК передбачається використовувати сервер як робочу станцію, то встановлюється ОС NetWare Lite. Для забезпечення більших можливостей в інтеграції з ОС Microsoft Windows чи з ОС фірми Novell, що працюють з виділеним сервером, краще використати ОС Personal NetWare.

У разі організації більш потужних дворангових ЛОМ і дефіциті висококваліфікованих програмістів та адміністраторів доцільно встановлювати ОС NetWare компанії Novell, що дозволяє працювати з різнотипними комп’ютерами (РС ХТ/АТ, PS/2, Macintosh і ін.), підтримує на робочих станціях різні ОС (Windows, OS/2, Mac OS, Unix тощо), надає системному адміністратору зручний віконний інтерфейс, має великий набір програм для регулювання ним доступу до інформації, реєстрації користувачів і визначення їх прав, зміни параметрів ОС і т.ін.

За відсутності обмежень в кваліфікованих спеціалістах і в потужностях технічних засобів використовуються OS/2 LAN Manager фірми Microsoft, OS/2 LAN Server фірми ІВМ, ОС родини Unix і інші.

Останнім часом в ОС почали включати навігаційні засоби локальних мереж (так, в чергову версію OSR2 популярної ОС Windows інтегрований Internet Exploer), які суттєво змінюють поведінку користувача у взаємодії з ПК, мережею, іншими користувачами, а інформаційні ресурси можуть надаватись зацікавленим особам навіть в обхід серверів. Тому таку ОС можна використати для створення так званих персональних мереж. У них користувач на свій розсуд може ініціювати з’єднання з серверами, встановлювати з різними суб’єктами в певний час аудіо- і відео з’єднання.