Теорія інформації та кодування в задачах
122


7. ДВІЙКОВІ  КОДИ, ЩО ВИЯВЛЯЮТЬ ПОМИЛКИ

7.1. Теоретичні  положення

Особливість кодів, що виявляють помилки, полягає у тому, що кодові комбінації, які входять до складу таких кодів,  відрізняються одна від одної кодовою відстанню не меншою  за  d min  = 2.

Такі коди умовно можна розділити на дві групи: коди, в яких використовуються всі комбінації, але до кожної з них за обумовленим правилом додаються  r  перевірочних елементів, та коди, які одержують шляхом зменшення кількості дозволених комбінацій.

До першої групи кодів, що виявляють помилки,  відносяться  такі лінійні коди:  з перевіркою на парність, з простим повторенням, інверсний ( Бауера ), кореляційний; нелінійні коди: з перевіркою на непарність, код Бергера.  Прикладом  коду  другої групи є  код  з  постійною вагою. Код  з  числом одиниць в комбінації, кратним трьом, може належати до першої або до другої групи кодів у залежності від методики його побудови.

Код  з  перевіркою  на  парність  є найбільш поширеним кодом, який використовується для виявлення поодиноких помилок  і  всіх помилок непарної кратності.  Код містить  ( n – 1)  інформаційних  та  один перевірочний елемент  і  позначається  як  ( n,– 1) - код.

Перевірочний елемент визначається як сума за модулем 2 всіх інформаційних елементів:     тобто кодова комбінація коду утворюється  доповненням комбінації  k - елементного первинного коду одним елементом таким чином,  щоб кількість одиниць у новому  - розрядному  ( +1)  коді була парною. Код має  кодову відстань   dmin = 2.

Для виявлення помилки на приймальному боці виконують перевірку на парність всієї прийнятої кодової комбінації за допомогою