Теорія інформації та кодування в задачах
153


9. ДВІЙКОВІ ЦИКЛІЧНІ КОДИ

9.1.  Теоретичні  положення

Подання кодових комбінацій у циклічних кодах виконують у вигляді поліномів від формальної змінної  х, що дозволяє звести дії над кодовими комбінаціями до дій над поліномами. Так, сума двох двій-кових поліномів виконується додаванням за модулем 2 ко­ефіцієнтів за рівних степенів змінної  х. Наприклад, отримаємо суму за модулем 2 двох поліномів: ( х 4 Åх 3 ÅхÅ1)Å( x 3 Å x 2 Å) = x 4 Åx 2 Å1. Множення виконується за звичай­ними правилами множення степеневих функцій, але коефіцієнти однакових степенів додаються за модулем 2. Так, ( x 4 Åx 3 ÅxÅ1)( xÅ1 )  =  x 5 Åx 4 Åx 2 ÅxÅÅx 3 ÅxÅ1 =  =  x 5 Åx 3 Åx 2 Å1.

Ділення також виконується як звичайне ділення поліномів, при цьому операція віднімання співпадає з операцією додавання  Å. Наприклад,   ( x 5 Åx 3 Åx 2  Å1 ) / ( xÅ1 )  =  х 4 Åх 3  ÅхÅ1.

До циклічних належать лінійні блокові ( n,) - коди, у яких циклічний зсув елементів будь-якої дозволеної комбінації призводить до виникнення також дозволеної комбінації, що належить до даного коду. Така циклічна перестановка з’являється завдяки помноженню полінома даної комбінації на  x.Щоб степінь полінома не перевищував  n – 1, член  n замінюється одиницею.

Особливу роль в теорії циклічних кодів відіграють твірні поліноми, у якості яких звичайно використовуються незвідні поліноми та їх добутки.

Циклічні коди з  d min  = 3 . Розрізняють алгебраїчні та матричні способи побудови циклічних кодів. Існують три алгебраїчні спо­соби  побудови кодових комбінацій циклічного коду, які випливають з виразу