Антикризове управління підприємством
11

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТЕМ КУРСУ

Розділ І. Теоретичні основи антикризового управління підприємством

ТЕМА 1. КОНЦЕПЦІЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ (ЖЦ)
ПІДПРИЄМСТВА ТА ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ В ПОБУДОВІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ

Для поглибленого вивчення цієї теми студенти насамперед мають повторити основні поняття та категорії з курсів «Економічна теорія», «Економіка підприємства», «Основи менеджменту», «Стратегічне управління», «Маркетинг», «Інноваційний менеджмент», пов’язані з проблематикою життєвого циклу. Студенти повинні усвідомити, що основні положення концепції життєвого циклу (ЖЦ) підприємства є підґрунтям для розгляду наступних тем курсу. Крім того, згідно з основною проблематикою курсу, що вивчається, першочергову увагу потрібно приді-лити характеристиці кризи як однієї з фаз ЖЦ системи.

Перш ніж перейти до розгляду основних питань теми, необхідно зазначити, що в розвитку будь-якої соціально-економічної системи існує кілька циклів, які взаємодіють один з одним, накладаються, ідуть паралельно. Кожний із цих циклів проходить певні фази та етапи. Кожному з етапів відповідає певний стан та особливості соціально-економічної системи. Такі особливості й характеризують тип організації.

У життєвому циклі будь-якої реальної системи розрізняють ідеальний і реальний цикли. Ідеальний цикл охоплює такі етапи, які відрізняють його від реального циклу: виникнення ідеї, її обговорення та проектування, тобто оформлення ідеї у вигляді, придатному для реалізації (упровадження у практичну діяльність). Реальний цикл бере початок із точки, де відбувається «матеріалізація» ідеї, починається впровадження заходів розробленого проекту. У свою чергу, залежно від типу об’єкта, розрізняють, як правило, такі етапи реального циклу як зростання, зрілість, занепад.

Окремої уваги заслуговує дослідження внутрішніх і зовнішніх процесів, що відбуваються всередині та за межами підприємства. Студентам необхідно звернути увагу на те, що життєвий цикл підприємства формується під впливом співвідношення етапів життєвих циклів таких складових, як попит на продукцію, окремі продукти, персонал, конкурентна перевага, організаційна форма, технології, галузь. Зазначимо, що вивчення ЖЦ підприємства — це складний процес, в якому враховуються ендо- та екзогенні властивості об’єкта дослідження підприємства. ЖЦ підприємства може тривати від кількох місяців (малі підприємства, внутрішні венчури великих підприємств) до десятків років (вугільні копальні, залізниці тощо).

Продукція, що випускається, визначає корисність підприємства для суспільства, а також можливість існування його в перспективі за незмінного асортименту. Однак жодному підприємству ще не вдалося випускати певний тип продукту, не вносячи жодних змін. Кожний продукт має власний життєвий цикл. При цьому розрізняють: повний «життєвий цикл» продукції, життєвий цикл продукції у сфері виробництва, життєвий цикл у сфері споживання.

Студенти мають усвідомити, що життєвий цикл підприємства — вельми складне явище, пов’язане з життєвими циклами продукції, оскільки в асортименті можуть існувати нові продукти, освоєні підприємством та ринком товари, а також товари, на які вже майже відсутній попит, — такі, що застарівають або зникають.

Життєвий цикл продукції, а також значною мірою і самого підприємства, залежить від життєвого циклу попиту, тобто часового інтервалу, який охоплює кілька стадій, кожна з яких характеризується певними змінами у часі попиту на той чи інший вид продукції. Початок життєвого циклу попиту визначається моментом, коли суспільна потреба, що раніше не задовольнялася (наприклад, потреба в індивідуальному будинку), почала задовольнятися товарами або послугами. Життєвий цикл попиту скла-дається з таких фаз: зародження, прискорення зростання, сповільнення зростання, зрілість та спад.

Концепцію життєвого циклу попиту було створено на основі «кривої зростання» за Гомпартом. Зміст цієї концепції полягає в тому, що коли організація прагне підтримувати своє зростання, то її керівництво та власники мають опікуватися дослідженням попиту, що постійно змінюється. Це означає, що їм потрібно забезпечувати вчасну реакцію на попит, доповнюючи наявні напрямки діяльності новими, а також «відсікаючи» ті, які не заважають фірмі досягти необхідних темпів зростання.