Антикризове управління підприємством
95

на високому технічному рівні і навіть із перевищенням деяких параметрів, передбачених контрактом.

Разом із «Турбоатомом» і німецькою фірмою «Сіменс» «Електротяжмаш» реалізує проект із переобладнання Зміївської ГРЕС (передбачено виготовлення та встановлення на місті статора турбогенератора потужністю 325 МВт). Розпочато освоєння дизельних електростанцій потужністю 8 і 60 кВт.

Отже, сьогодні завантаження турбогенераторного виробництва досягає 100%. Водночас цехи, що спеціалізуються на виробництві тепловозного обладнання майже простоюють — вони завантажені лише на 15%. Обладнання з виробництва товарів народного споживання задіяне наполовину.

За перше півріччя 1998 року підприємству вдалося реалізувати продукції на 10,2 млн. грн. У 1997 році за той самий період було отримано суму 13,4 млн грн (усього за 1997 рік продано товарів на суму 27 млн грн). При цьому за шість місяців 1997 року було отримано 747 тис. грн, а за перше півріччя 1998 року збитки підприємства склали 700 тис. грн. Останню обставину в «Електротяжмаші» пояснюють просто: змінився порядок нарахування амортизаційних відрахувань. Проте, заробітна плата працівникам виплачується: у першому півріччі вона в середньому становила 118,5 грн щомісячно.

Найближчим часом «Електротяжмаш» буде переведений на власне водозабезпечення, що дозволить отримати значну економію. На території заводу вже пробурили три свердловини.

У 1998 році КМ видав Постанову про затвердження плану-графіка передприватизаційної підготовки ряду підприємств, зокрема НВО «Електротяжмаш» (Харків).

Разом з облдержадміністрацією Харкова у 1999 році в ході обговорення подальших перспектив розвитку промислового комплексу було прийняте рішення не приватизувати «Електротяжмаш» і зберегти за ним статус державного підприємства.

Питання до кейса

1. Визначити види криз, які розвиваються на «Електротяжмаші».

2. Розробити набір тактичних заходів, які, на вашу думку, допоможуть стабілізувати та покращити становище підприємства.

3. Запропонувати перелік стратегічних заходів щодо поліпшення роботи підприємства.

4.4. Завдання для поточного контролю
знань студентів заочної форми навчання

Поточний контроль знань студентів здійснюється у формі перевірки виконаної студентом домашньої письмової роботи. Домашня письмова робота складається на основі затвердженої програми курсу «Антикризове управління підприємством». Струк-турно домашня письмова робота складається з двох завдань, які містять:

1)    одне теоретичне запитання за програмою курсу;

2)    одне практичне завдання.

Студенти непарних груп вибирають одне теоретичне запитання із блока «А» згідно з їхнім номером за списком групи, а студенти парних груп вибирають одне теоретичне запитання із блока «Б» згідно з їхнім номером за списком групи. Номер варіанта другого завдання визначається за останньою цифрою номера залікової книжки студента.

4.4.1. Перелік теоретичних запитань
за програмою курсу

Блок А

1. Сутність концепції ЖЦ систем технічних та соціально-економічних, що реально існують.

2. Вплив зовнішніх та внутрішніх факторів на конфігурацію та тривалість ЖЦ підприємства.

3. Криза як одна з фаз ЖЦ системи.

4. Кризовий стан середовища та його вплив на діяльність підприємства.

5. «Хвильові процеси» у зовнішньому середовищі: необхідність та можливість прогнозування тривалості та періодичності, методи розрахунку показників, джерела інформації, — згідно з концепціями циклів Кондратьєва, Кузнєца, Джаглєра, Кітчина, Шумпетера, Хуберта, Ростоу, Форрестера, Шипоши тощо.

6. Окремі фази циклів та їх вплив на конфігурацію ЖЦ підприємств різних типів.

     7. Багатоваріантність визначення кризових явищ на макро- та мікрорівнях в економіці: збій, кризова ситуація, локальна криза, системна криза, стратегічна криза, катастрофа.