Маршрутизація перевезень
1

 

Розділ І. Маршрутизація перевезень

1.1. Вибір маршрутів руху автомобілів

Перевезення вантажів автомобільним транспортом здійснюється по наперед розробленими маршрутами. Маршрутом перевезення називається цілеспрямовано обраний шлях руху автомобіля від початкового пункту навантаження до повернення його або до кінцевого пункту розвантаження, що визначається послідовністю пунктів завозу і вивозу вантажів.

Перевезення вантажів здійснюється на різних маршрутах, що обираються в залежності від розміщення пунктів виробництва і споживання, розміру партій вантажів, умов і вимог на поставку, термінів доставки, вантажопідйомності рухомого складу і дислокації автотранспортних підприємств. Важливим елементом маршрутизації є вибір маршруту руху автомобілів на транспортній мережі. Маршрутизації перевезень повинно передувати оптимальне закріплення споживачів за постачальниками.

Задача визначення раціонального маршруту завезення вантажів ґрунтується на класичній математичній задачі визначення кільцевого маршруту, що проходить через декілька пунктів, за умови, що кожен пункт відвідується лише раз і кінцевий пункт співпадає з початковим. Раціональним називається маршрут, на якому залежно від поставленої мети досягаються мінімальні затрати часу на доставку вантажу. Вирішується задача на мінімум холостих пробігів автомобілів при виконанні перевезень для маятникових маршрутів, або задача на визначення мінімального пробігу при об’їзді вантажних пунктів для розвізних і збірних маршрутів.

Вибір розвізних маршрутів виконуємо з використанням найкоротшої зв’язуючої мережі (НЗМ). Найкоротша зв’язуюча мережа – це мережа доріг (вулиць), що має найменшу довжину, яка з’єднує декілька пунктів.