Сутність психологічного тренінгу
1

ВСТУП

Актуальність проблеми

Розвиток комунікативної компетентності займає особливе місце в підготовці майбутніх педагогів і психологів. Оскільки професії практичного психолога і педагога відносяться до соціономічних видів праці, де спілкування із сторони, що супроводжує трудову діяльність, перетворюється у професійно значущу, суттєву сторону. Всі основні види роботи вчителів і практичних психологів (сприяння формуванню особистості дитини, розвитку її здібностей, психодіагностика, психологічне консультування, психокорекція, профілактика, просвітницька діяльність тощо) здійснюються через організацію спілкування з учнями та іншими учасниками педагогічного процесу.

В наукових дослідженнях вчених, присвячених проблемі спілкування (Г.М.Андреєва, Б.Д.Паригін, Л.А.Петровська, Є.В.Руденський та інші) наголошується, що розвиток особистості не можливий без побудови якісного процесу спілкування, оскільки саме в процесі міжособистісної комунікації відбувається не лише обмін певною інформацією, а й реалізація особистістю своєї суб'єктивності [3;22;23;34]. Вона в свою чергу, пов'язана з наявністю у особистості необхідного рівня комунікативної компетентності, з володінням певним досвідом рольової самоорганізації в ситуаціях спілкування, відсутністю психофізіологічних затисків. До складу комунікативної компетентності входять: уміння давати соціально-психологічний прогноз комунікативній ситуації, в якій має відбутися спілкування; програмувати процес спілкування, спираючись на своєрідність комунікативної ситуації; вміти пристосовуватись до умов соціально-психологічної атмосфери комунікативної ситуації.

Гостра необхідність проектування і прогнозування результатів психологічного впливу насамперед пов'язана з тим, що окремі стихійно виникаючі тренінги не завжди відповідають сучасним науковим (у тому числі теоретико-концептуальним) вимогам і не можуть повною мірою задовольнити нагальні потреби суспільства в ефективному і професійному інструменті удосконалювання і розвитку людини. Багато психологів [48, 16, 71 та ін.] із тривогою пишуть, що в практичну психологію приходить велика кількість дилетантів, які не мають фахової освіти і підготовки Усеосяжні знання по груповій динаміці, психології впливу, психології особистості та інших найважливіших механізмів, що задіяні в процесі тренінгу, беруться уривками з якої-небудь популярної психологічної теорії.