Гірська електротехніка
1

Вступ.

Вугільна галузь відноситься до базових галузей народного господарства України. Завдання інтенсифікації виробництва і підвищення його ефективності є найголовнішим на сучасному етапі.

Саме тому уряд України приступив до реструктуризації – докорінно змінити структуру галузі з метою здешевлення вуглевидобутку.

В зв’язку з специфічними умовами роботи електрообладнання в шахтах повинно мати засоби вибухозахисту, які би виключали передавання вибуху в навколишнє середовище.

Крім того на роботу електрообладнання впливають: висока вологість навколишнього середовища, наявність струмопровідного вугільного пилу, агресивних вод підвищене вібраційне навантаження, а також незначний простір, обумовлюють створення електродвигунів і електричних апаратів якомога менших розмірів. Підземні виробки шахт характеризуються підвищеною небезпекою ураження електричним струмом. Тому в гірничій електротехніці надається особлива увага вирішенню питання безпечного використання електроенергії.

Для безвідмовної, ефективної і безпечної експлуатації гірничого електрообладнання велике значення мають кваліфікація і якість підготовки обслуговуючого персоналу, і в тому числі, гірничих техніків.

На електропостачання підземних машин і комплексів впливають ще й такі фактори і віддалення джерела живлення від центру електричних навантажень, видовження транспортного шляху, тенденція росту одиничних потужностей підземних установок.

Вказані фактори і застосування асинхронних короткозамкнутих двигунів при частих пусках і перевантаженнях є основними причинами коливань напруг в електричних мережах дільниць.

Існують такі способи зниження впливу шахтної мережі на реальну електроозброєність гірничих машин: збільшення поперечного перерізу ліній живлення;  глибокий ввід високої напруги; скорочення кроку пересування трансформаторних підстанцій.