Підвищення ефективності використання трудового потенціалу в умовах кризових тенденцій в економіці (на прикладі підприємства)
9

РОЗДІЛ 1

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

1.1 Поняття та соціально-економічна сутність трудового потенціалу підприємства

 

 

При створенні підприємства власні або запозичені кошти його засновників інвестуються в придбання засобів виробництва, необхідних для здійснення господарської діяльності. Проте, процес виробництва передбачає взаємодію як засобів виробництва, так і праці людей, тобто залучення і використання всіх видів економічних ресурсів.

Економічна теорія поділяє економічні ресурси на дві великі групи:

- матеріальні ресурси – земля (дарові блага природи) і капітал виготовлені виробничі знаряддя, результат попередньої праці);

- людські ресурси – праця та підприємницький хист.

Будь-яке підприємство просто не може функціонувати без ресурсів.

Ресурсний потенціал підприємства - це сукупність матеріальних, нематеріальних, трудових, фінансових ресурсів, включаючи здатність робітників підприємства ефективно використовувати названі ресурси для виконання місії, досягнення поточних та стратегічних цілей підприємства.

Економічні можливості підприємства не можуть визначатися тільки наявністю перелічених ресурсів. В підприємстві обов'язково мають бути кадри (інженера, службовці та робітники), які здатні забезпечити ефективне використання цих ресурсів [33,c.254].

Термін «потенціал» означає приховані можливості. Широке його трактування полягає в тому, що потенціал розглядається як джерело можливостей, котрі можуть бути приведені в дію, та використання для вирішення різноманітних питань. Тобто можливості особи, підприємства, суспільства, які ще не виявилися, або виявилися не повністю. Потенціал являє собою узагальнену характеристику ресурсів, прив’язану до простору і часу. В науковій літературі зустрічаємо різні уявлення про потенціал. Так, потенціал - це є комплекс необхідних для функціонування системи ресурсів. Або потенціал - є системою матеріальних і трудових чинників, необхідних для виробництва.