Фінансовий потенціал підприємства: сутність, формування, використання.
43

Розділ 3. Діагностика стану та розвитку потенціалу підприємства

3.1 Побудова інтегрального показника оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства

 

Процес здійснення оцінки конкурентоспроможності підприємства (КСП) є досить проблематичним, адже існує ціла низка різноманітних методик.

Цій проблемі присвячені праці вітчизняних та зарубіжних науковців: Брутман А.Б., Воронова А.А., Годофаєва І.П, Захарченко В.І., Короткова А.М. та ін. Проте актуальність та складність цієї проблеми викликає науковий інтерес та сприяє здійсненню нових досліджень у даному напрямку.

Сучасна теорія конкуренції сьогодні пропонує принаймні три якісно різні підходи до побудови показників конкурентоспроможності, про що свідчать наукові публікації.

Перший підхід базується на системному моделюванні діяльності підприємства в умовах невизначеності. Другий підхід спирається на ідеологію екстраполяції. Третій підхід можна віднести до розряду логічного, якісного прогнозування.

Існує припущення, що всі теоретико-методичні питання економіко-математичного моделювання діяльності підприємств в умовах невизначеності вирішені шляхом моделювання підприємства у різних зовнішніх умовах і можна отримати вичерпні дані про прогнозні показники діяльності підприємства.

У такому випадку оцінка рівня життєздатності підприємства зводиться до розрахунку відповідних показників КСП в умовах повної інформації. Ряд фахівців вважає, що це найбільш перспективний напрям розвитку теорії вимірювань КСП. Однак, у даний час є лише одиничні, вельми спрощені спроби застосування даного підходу, які представляють переважно теоретичний інтерес.

В загальному вигляді процес оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства складається з наступних етапів: