Кримінологічна ситуація та її роль в механізмі злочинної поведінки
17

Розділ 2. Поняття і види кримінологічної ситуації
2.1. Поняття та сутність конкретної життєвої ситуації

Для кримінології найбільший інтерес представляє вироблене психологічною і юридичною наукою поняття конкретної життєвої ситуації як певного поєднання обставин життя людини, що безпосередньо впливає на його поведінку в даний момент. У кримінологічному значенні - це подія або стан, що викликала рішучість здійснити суспільно небезпечне діяння, сприяюче або перешкоджаюче йому.

Ситуація звичайно передує злочину, але може і супроводити його здійснення. Обставини життя людини, з яких складається конкретна життєва ситуація, вельми різні. Це може бути порівняльне тривалий стан (наприклад, важка обстановка в сім'ї) або короткочасна подія (наприклад, конфлікт з хуліганом на вулиці), різні вчинки інших людей або положення, що склався в суспільстві.

Ситуація може охоплювати величезні території (наприклад, при злочинах проти життя і безпеки людства) або обмежуватися квартирою (наприклад, при побутовій сварці). Тривалість ситуації також різна: від декількох секунд (при дорожньо-транспортному випадку) до декількох років (конфлікти на грунті ревнощів або помсти).

У кожній життєвій ситуації необхідно розрізнювати об'єктивний зміст, визначуваний подіями, що відбулися насправді, і суб'єктивне значення, яке додається їй суб'єктом в залежності від його поглядів, досвіду, схильностей, характеру і пр. Об'єктивний зміст і суб'єктивне значення ситуації можуть часом сильно розійтися.

Одна і також об'єктивна подія, наприклад неможливість задоволення якої-небудь потреби, може грати для однієї і тієї ж особи в різні моменти (або в одне і також час для різних осіб) різну роль. Відмінність у поглядах з співрозмовником суб'єкт може сприйняти як особиста образа, тимчасові матеріальні труднощі деякі люди розцінюють як життєвий крах і пр. Важлива та обставина, що людина звичайно поступає відповідно не до ситуації в її