Кримінологічна ситуація та її роль в механізмі злочинної поведінки
37

охоплювати величезні території (загальні), або обмежуватися певною територією (локальні).

По-третє за їх змістом виділяють проблемні, конфліктні, мотивуючі, екстремальні, а за характером впливу (провокуючі,сприятливі,несприятливі, нейтральні).

 Тривалість ситуації також різна: від декількох секунд до декіль­кох років.

За джерелами виникнення криміногенні ситуації можна розділити на: заздалегідь створювані самим злочинцем; створювані ним же, але ненавмисно; виникли в результаті аморальних та свідомих дій інших осіб; створювані потерпілими від злочинів; викликані стихійними силами природи; виникли за збігом випадковиx обставин.

У науковій літературі трапляються й інші класифікації криміно­генних ситуацій, які, безперечно, теж мають право на існування. Зазначимо лише, що конкретна ситуація — це сукупність обставин, які можуть як сприяти, так і перешкоджати злочинові або бути ней­тральними. Роль ситуації у злочині значною мірою залежить від то­го, яка група факторів визначає “обличчя” цієї ситуації і домінує в ній.

Але в кінцевому підсумку вибір варіанта поведінки залежить від індивідуального рішення, оскільки вчинки людей не є механічною реакцією на вплив ситуацій. «Люди — не пасивні істоти, які перебувають під владою зовнішніх стимулів; вони значною мірою створюють світ, у якому живуть і діють. Гнучкість поведінки пояснюється тим, що, взаємодіючи з оточенням, людина здійснює низку послідовних дій, дедалі більше пристосовуючи до себе обставини ситуації».

Дослідження і вивчення криміногенних ситуацій є необхідною передумовою ефективної профілактичної діяльності органів внутрішніх справ, що здійснюється шляхом запобігання виникненню таких ситуацій або нейтралізацією криміногенних ситуацій, що вже виникли. У механізмі